• 2017-09-07

Zostało tylko kilka dni na zgłoszenia do Nagrody POLIN

Do 12 września Muzeum Historii Żydów Polskich czeka na zgłoszenia do Nagrody POLIN. 28 listopada zostanie ona przyznana po raz trzeci i trafi do osoby, organizacji lub instytucji aktywnie działającej na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Na zwycięzcę czeka statuetka – rzeźba autorstwa Barbary Falender oraz nagroda finansowa w wysokości 10 tys. złotych.

Nagroda POLIN, rzeźba Barbary Falender, fot. M. Starowieyska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda POLIN, rzeźba Barbary Falender, fot. M. Starowieyska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zasady są proste – do 12 września każdy może zgłosić kandydata do Nagrody POLIN poprzez formularze umieszczone na stronie internetowej. Konkurs składa się z dwóch etapów: w pierwszym zgłoszenia są zbierane i weryfikowane, a w drugim laureata wyłania kapituła. Co istotne, nagradzający mogą również przyznać wyróżnienie, zaś Dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN prof. Dariusz Stola – Nagrodę Specjalną.

Nagrodę przyznajemy osobom, organizacjom i instytucjom, które w ostatnich latach przyczyniły się do ożywienia pamięci o historii polskich Żydów, do budowania zrozumienia i szacunku między Polakami a Żydami. Wiemy, takich inicjatyw jest wiele, zarówno w dużych, jak i małych miastach. Ludzie, którzy poświęcają im swój czas i energię, zasługują na wdzięczność i wyróżnienie – mówi Dariusz Stola dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W trakcie gali wręczenia Nagrody POLIN 2017, która odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich 28 listopada 2017, zwycięzca otrzyma rzeźbę autorstwa Barbary Falender oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tysięcy złotych ufundowaną przez Tomka Ulatowskiego i Ygala Ozechova, Znamienitych Darczyńców Muzeum POLIN. Darczyńcy ufundowali także nagrody pieniężne dla wyróżnionych przez Kapitułę konkursu.

Od 2015 roku – pierwszej rocznicy otwarcia muzealnej Wystawy Stałej pt. 1000 lat historii Żydów polskich – laureatami Nagrody POLIN są osoby lub organizacje, które swoimi działaniami chronią pamięć o historii polskich Żydów oraz przyczyniają się do kształtowania wspólnej przyszłości, wzajemnego zrozumienia i szacunku pomiędzy Polakami a Żydami.

Nagroda POLIN
Zgłoszenia do 12 września 2017 roku
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Dodaj komentarz