• 2017-09-07

Sinfonia Iuventus: koncert inaugurujący sezon 2017/2018

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wkroczy w sezon artystyczny 2017/2018 już 16 września. Wówczas to w Filharmonii Narodowej w Warszawie pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka zagra koncert inauguracyjny.

Koncert inauguracyjny sezon artystyczny 2017/2018 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert inauguracyjny sezon artystyczny 2017/2018 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus (źródło: materiały prasowe organizatora)

Monumentalny i nowatorski Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 (1878) Johannesa Brahmsa to wyraz przyjaźni kompozytora z wielkim skrzypkiem epoki – Josephem Joachimem; tworząc go, intensywnie korzystał z konsultacji wirtuoza. Mimo ogromnej skali trudności, utwór ten nie należy do nurtu koncertów wirtuozowskich. Dzieło szybko zdobyło jednak pozycję jednego z najwspanialszych koncertów skrzypcowych w ogóle. Podczas koncertu w Warszawie partię solową wykona Jakub Jakowicz.

Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego swą nazwą niejako polemizuje z założeniami gatunku sugerującymi konfrontację solisty i orkiestry, ponieważ nawiązuje raczej do dawnej formy „koncertu zespołowego”, w którym jednakową, quasi-solistyczną wirtuozerią popisywali się wszyscy muzycy orkiestry.  Lutosławski stworzył więc dzieło rozwijające najlepsze idee artystyczne  folkloru i choć w późniejszych latach wypowiadał się o swym Koncercie na orkiestrę z dystansem, utwór ten zyskał trwałe uznanie publiczności i dyrygentów.

Niezaprzeczalnie, te dwa arcydzieła ukażą dwa różne oblicza koncertu.

Koncert inauguracyjny sezon artystyczny 2017/2018 Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus
16 września 2017 roku
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Dodaj komentarz