• 2017-09-07

Chińskie hafty w Katowicach

Od 8 września w jednym z oddziałów Muzeum Historii Katowic można oglądać wystawę Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza. Wystawę przygotowano we współpracy z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.

„Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Od wielu pokoleń uważano, że technika haftu, bogato zdobione wachlarze i piękne parasolki pochodzą z Chin. Ponieważ trudno to udowodnić, ostrożniejsi uczeni mówią, że Chiny są prawdopodobnie jedną z ojczyzn wielu technik, w tym również hafciarskiej, i takich wyrobów, jak wachlarze i parasolki. Z upływem czasu – szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach – funkcja wspomnianych przedmiotów ulega stopniowo zmianie. Tak jest z tradycyjnymi chińskimi parasolkami, które chroniły od deszczu i słońca. Funkcję tę pełnią obecnie parasole produkowane masowo, natomiast piękne, ręcznie wykonane i zdobione parasolki oraz wachlarze to unikalne wyroby pamiątkarskie, chętnie nabywane przez turystów. Kupują je również zamożni Chińczycy w celu zaznaczenia swojej pozycji w społeczeństwie.

Wiadomo, że hafciarstwo ręczne uprawiano w całych Chinach od stuleci, lecz najlepsze wyroby pochodzą z Suzhou, Hunan, Sichuan i Guangdong. Miasto Suzhou w prowincji Jiangsu, położone 70 km na zachód do Szanghaju, zostało założone w 574 r. p.n.e. i prawie od początku słynęło z wyrobów hafciarskich. W X w. istniała tu znana w całych Chinach szkoła tego rzemiosła (można nawet powiedzieć, że sztuki). Wyroby hafciarskie z Suzhou słyną z pięknych wzorów i delikatnych kolorów, są wykonywane z wielkim mistrzostwem różnymi ściegami.

Na terenie Hunan hafciarstwo jest popularne w całej prowincji. Zamieszkują ją obok Chińczyków znane mniejszości narodowe, takie jak: Tujia, Miau, Dong, Yao. Każda z tych mniejszości słynie z jakiegoś rękodzieła. Hafty z Hunan wyróżnia kolorystyka: biel, czerń i szarość, umiejętność oddawania kontrastów i charakterystyczne ściegi. Kompozycje hafciarskie łączą pustą i pełną przestrzeń, czym przypominają tradycyjne chińskie malarstwo.

Hafciarstwo w Guangdong (najbardziej na południe wysuniętej prowincji położonej nad Morzem Południowochińskim, stolicą jest miasto Kanton) skupia się głównie w mieście Chaozhou. Hafty mają tam intensywne kolory i są wykonane różnymi ściegami o różnych splotach. Tworzą zawiłe wzory, ale o symetrycznym układzie. Hafty te trochę przypominają malarstwo zachodnie.

Większość haftów z terenu najgęściej zaludnionej prowincji Chin, Sichuanu, pochodzi ze stolicy – miasta Chengde. Głównymi produktami są tutaj satyna i jedwab. Hafty wyróżniają się równym ściegiem, delikatnym kolorem i są stosowane do dekoracji kołder, narzut, nakryć, powłoczek na poduszki, szat, bucików i malowanych parawanów.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z wymienionych prowincji. Poszczególne hafty są kopiami współczesnego malarstwa olejnego i tradycyjnego malarstwa chińskiego.”

dr Henryk Brandys

Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza
Od 8 września do 29 października 2017 roku
Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec, Muzeum Historii Katowic

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR