• 2017-09-07

Chińskie hafty w Katowicach

Od 8 września w jednym z oddziałów Muzeum Historii Katowic można oglądać wystawę Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza. Wystawę przygotowano we współpracy z Ambasadą Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie.

„Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Od wielu pokoleń uważano, że technika haftu, bogato zdobione wachlarze i piękne parasolki pochodzą z Chin. Ponieważ trudno to udowodnić, ostrożniejsi uczeni mówią, że Chiny są prawdopodobnie jedną z ojczyzn wielu technik, w tym również hafciarskiej, i takich wyrobów, jak wachlarze i parasolki. Z upływem czasu – szczególnie w ostatnich dziesięcioleciach – funkcja wspomnianych przedmiotów ulega stopniowo zmianie. Tak jest z tradycyjnymi chińskimi parasolkami, które chroniły od deszczu i słońca. Funkcję tę pełnią obecnie parasole produkowane masowo, natomiast piękne, ręcznie wykonane i zdobione parasolki oraz wachlarze to unikalne wyroby pamiątkarskie, chętnie nabywane przez turystów. Kupują je również zamożni Chińczycy w celu zaznaczenia swojej pozycji w społeczeństwie.

Wiadomo, że hafciarstwo ręczne uprawiano w całych Chinach od stuleci, lecz najlepsze wyroby pochodzą z Suzhou, Hunan, Sichuan i Guangdong. Miasto Suzhou w prowincji Jiangsu, położone 70 km na zachód do Szanghaju, zostało założone w 574 r. p.n.e. i prawie od początku słynęło z wyrobów hafciarskich. W X w. istniała tu znana w całych Chinach szkoła tego rzemiosła (można nawet powiedzieć, że sztuki). Wyroby hafciarskie z Suzhou słyną z pięknych wzorów i delikatnych kolorów, są wykonywane z wielkim mistrzostwem różnymi ściegami.

Na terenie Hunan hafciarstwo jest popularne w całej prowincji. Zamieszkują ją obok Chińczyków znane mniejszości narodowe, takie jak: Tujia, Miau, Dong, Yao. Każda z tych mniejszości słynie z jakiegoś rękodzieła. Hafty z Hunan wyróżnia kolorystyka: biel, czerń i szarość, umiejętność oddawania kontrastów i charakterystyczne ściegi. Kompozycje hafciarskie łączą pustą i pełną przestrzeń, czym przypominają tradycyjne chińskie malarstwo.

Hafciarstwo w Guangdong (najbardziej na południe wysuniętej prowincji położonej nad Morzem Południowochińskim, stolicą jest miasto Kanton) skupia się głównie w mieście Chaozhou. Hafty mają tam intensywne kolory i są wykonane różnymi ściegami o różnych splotach. Tworzą zawiłe wzory, ale o symetrycznym układzie. Hafty te trochę przypominają malarstwo zachodnie.

Większość haftów z terenu najgęściej zaludnionej prowincji Chin, Sichuanu, pochodzi ze stolicy – miasta Chengde. Głównymi produktami są tutaj satyna i jedwab. Hafty wyróżniają się równym ściegiem, delikatnym kolorem i są stosowane do dekoracji kołder, narzut, nakryć, powłoczek na poduszki, szat, bucików i malowanych parawanów.

Prezentowane na wystawie prace pochodzą z wymienionych prowincji. Poszczególne hafty są kopiami współczesnego malarstwa olejnego i tradycyjnego malarstwa chińskiego.”

dr Henryk Brandys

Chińskie hafty. Rzemiosło artystyczne i sztuka zdobnicza
Od 8 września do 29 października 2017 roku
Dział Etnologii Miasta. Nikiszowiec, Muzeum Historii Katowic

Dodaj komentarz