• 2017-09-07

10. Festiwal Muzyki Dawnej All’Improvviso

Organizatorzy 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso zapraszają w dniach od 12 września do 22 października do Gliwic.

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso (źródło: materiały prasowe)

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso (źródło: materiały prasowe)

Do najważniejszych wydarzeń artystycznych festiwalu należy z pewnością zaliczyć koncert „ojca” europejskiej szkoły muzyki dawnej improwizowanej – Jordi Savall’a, który wraz z muzykami z grupy Hesperion XXI przedstawi przygotowany specjalnie na jubileuszową edycję festiwalu premierowy program, zatytułowany Czas odnaleziony – ukazujący bogactwo kultury orientu i jej wpływ na cywilizację zachodnią. Wydarzenie to wzbogacone będzie o udział Arianny i Ferrana Savall oraz grupy Hirundo Maris, co pozwoli uczestnikom na odbycie podróży także na południe i północ muzycznej Europy.

Kolejną festiwalową gwiazdą będzie chorwacki kontratenor Max Emanuela Cenčić, który z towarzyszeniem {oh!} Orkiestry Historycznej wykona arie operowe z dzieł Vivaldiego i Handla. Gliwicki festiwal zaprosi swoich gości także do odbycia podróży do dalekiej Argentyny, gdzie grupa Quadro Nuevo szukała inspiracji do swojego najnowszego programu Tango. Utwory z płyty Tango, która otrzymała nagrodę German Jazz Award, również zostaną zagrane w Polsce po raz pierwszy.

Muzyka wielkich mistrzów wybrzmi także podczas koncertu znakomitych polskich artystów – Łukasza Kuropaczewskiego (gitara), Macieja Frąckiewicza (akordeon) i Bartka Milera (cajon).

Organizatorzy nie zapomnieli o niezwykle ważnej rocznicy przypadającej w 2017 roku – w związku z obchodami 500-lecia Reformacji nie zabraknie muzyki J. S. Bacha i innych wielkich mistrzów baroku europejskiego, która zaprezentowana będzie między innymi w trakcie koncertu reformacyjnego {oh!} Orkiestry Historycznej. Śląscy muzycy wraz ze słowacką sopranistką Michaelą Kuštekovą wystąpią w Gliwicach z programem muzyczno-edukacyjnym Muzyka i słowo. Ponadto na scenie festiwalu zaprezentuje się Gliwicka Orkiestra Kameralna oraz wspaniały klarnecista Woytek Mrozek w brawurowym programie Vivaldi Goes Jazz.

10. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej Improwizowanej All’Improvviso
Od 12 września do 22 października 2017 roku
Organizatorzy: Towarzystwo Kulturalne FUGA i Samorząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz