Przekrojowa wystawa Józefa Panfila

Wystawa Józefa Panfila w Łodzi będzie obejmowała około stu prac: obrazy malowane farbami olejnymi i akrylowymi na płótnach, płytach i tekturach oraz rysunki ołówkiem, kredką i węglem na papierze – różnych formatów, dokumentujące indywidualne poszukiwania warsztatowe w obrębie portretu, pejzażu, widoków wnętrz sakralnych z ostatnich czterech dekad intensywnej twórczości tego artysty.

Józef Panfil, „Autoportret w czerwonym swetrze”, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Panfil, „Autoportret w czerwonym swetrze”, 1986 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Panfil miał dotychczas ponad 30 wystaw indywidualnych, ekspozycja w Galerii Willa będzie siódmą prezentacją jego dorobku w Łodzi, w tym drugą przygotowaną przez Miejską Galerię Sztuki w Łodzi. Wystawie towarzyszy album z reprodukcjami najbardziej reprezentacyjnych dzieł artysty, ze szczególnym naciskiem na prace dotychczas rzadko lub nigdy niepokazywane, jak naturalistyczne portrety wiejskiego filozofa Stanisława z przełomu lat 70. i 80. XX wieku czy cykl miniaturowych stogów siana ze Smardzewic z 2017 roku oraz z tekstami problemowymi prof. Lechosława Lameńskiego z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz światowej sławy tenora, wielbiciela i kolekcjonera polskiej sztuki, Wiesława Ochmana.

Józef Panfil – urodzony w 1958 roku w Tomaszowie Mazowieckim Józef Panfil w 1984 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego), od wielu lat mieszka i tworzy w Smardzewicach – malowniczej miejscowości nad Zalewem Sulejowskim w Województwie Łódzkim.

Panfil jest uznawany za kontynuatora tradycji polskiej szkoły pejzażu, z równym zaangażowaniem uwiecznia widoki polskiej wsi, zabytkową architekturę Krakowa, Lublina, Kazimierza nad Wisłą i wielu innych polskich miejscowości. Niezwiązany z żadnym środowiskiem ani ugrupowaniem artystycznym, od ponad 40 lat konsekwentnie podąża własną drogą twórczą, wypracowując rozpoznawalny i ceniony przez odbiorców styl.

Józef Panfil, „Motyw z Pompejów”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Panfil, „Motyw z Pompejów”, 2006 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Józef Panfil. Malarstwo i rysunek z lat 1979–2017
Kurator: Monika Nowakowska
Od  8 do 28 września 2017 roku
Wernisaż: 7 września 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Willa w Łodzi

Dodaj komentarz