Selfować! – wystawa Ewy Świdzińskiej

7 września w Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta wystawa fotografii, wideo i dokumentacji działań Ewy Świdzińskiej – artystki znanej z realizacji performansów, uczestniczki wielu projektów poświęconych sztuce kobiet.

Ewa Świdzińska, „Cassino”, 14.07.2017, 17.51, fotografia. Autorka zdjęcia: Ewa Świdzińska  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Świdzińska, „Cassino”, 14.07.2017, 17.51, fotografia. Autorka zdjęcia: Ewa Świdzińska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jej selfie stanowią serie kadrów komponowanych przy użyciu rekwizytów, spełniających ważną rolę w performansach artystki. Wystawa pokaże, jak silny jest imperatyw tworzenia nowych sytuacji, komentarzy do rzeczywistości, reagowania na sprawy osobiste i społeczne – mówi Agata Smalcerz, kurator wystawy.

Ewa Świdzińska – urodzona w Milanówku w 1958 roku. Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie i Instytutu Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się sztuką performansu oraz fotografią. Prowadzi autorskie warsztaty interdyscyplinarne łączące sztuki wizualne z innymi dziedzinami np. pedagogiką, socjologią, arteterapią. Mieszka w Warszawie.

Brała udział w wielu spotkaniach i festiwalach performansu, m.in. w Interakcjach w Piotrkowie Trybunalskim, EPAF w Lublinie, w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Performance w Giswil w Szwajcarii, RIAP w Quebec City i Regina (Kanada), w działaniach w przestrzeni otwartej, np. w Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy w Warszawie, w Międzynarodowym Festiwalu Ritual w Pedvale na Łotwie, a także w projektach poświęconych sztuce kobiet.

Ewa Świdzińska. Selfować!
Od 7 września do 8 października 2017 toku
Wernisaż: 7 września 2017 roku, godz. 19.00
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz