• 2017-09-06

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Pana Tadeusza

Europejskie Dni Dziedzictwa to inicjatywa, której celem jest promowanie europejskiego dziedzictwa kulturowego poprzez udostępnienie w tych dniach bezpłatnie miejsc i wydarzeń. Muzeum Pana Tadeusza uczestniczy w EDD po raz drugi, zapraszając na warsztaty rodzinne oraz wykłady.

Ptaki na starych pocztówkach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ptaki na starych pocztówkach (źródło: materiały prasowe organizatora)

9 września, godz. 12.00, Dawny Tur, Żubr i Niedźwiedź, puszcz imperatory. Nazwy zwierząt w Polskim Języku Migowym, warsztaty rodzinne (dzieci od 6 do 10 lat)

Podczas zajęć dzieci będą migać nazwy zwierząt, tych z puszczy litewskiej i tych z samego Soplicowa. Puszcza litewska i Soplicowo zamieszkuje mnóstwo zwierząt i tych leśnych, i tych gospodarskich. Przyroda w poemacie Adama Mickiewicza będzie pretekstem do zdobycia wiedzy o Polskim Języku Migowym – języku, którym na co dzień posługują się Głusi w Polsce.

9 września, godz. 16.00, O tem – że dumać na paryskim bruku. Szkatuła z rękopisem, wykład dla młodzieży i dorosłych

Opowieść o tym, jak i gdzie rodzina Tarnowskich przechowywała rękopis Pana Tadeusza. Bynajmniej nie leżał on na zwykłej półce z książkami, nie był też przechowywany w biurku. Do tego celu powstała hebanowa szkatuła wykonana na specjalne zamówienie, którą dziś można ją oglądać w Muzeum Pana Tadeusza.

16 września , godz. 12.00, Geranium, lewkonija, astry i fijołki. O roślinach w Panu Tadeuszu, warsztaty rodzinne (dzieci od 3 do 6 lat)

Ogródek Zosi, puszcza litewska, pola malowane zbożem i leśne pagórki będą pretekstem do rozmowy o przyrodzie w Panu Tadeuszu i działań artystycznych. Dzieci wykonają saszetki pachnące miętą, szałwią i jałowcem, ziołami wprost spod okien dworku w Soplicowie.

16 września, godz. 16.00, Gdzie panieńskim rumieńcem dzięcielina pała. Kosmetyki w XIX wieku, warsztaty mydlarskie dla dorosłych

W XIX wieku znane już od tysięcy lat mydło się upowszechniło. Używano go w Warszawie, Paryżu i Soplicowie. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać własne, naturalne mydła.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Muzeum Pana Tadeusza
9 i 10 oraz 16 i 17 września 2017 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR