Rok 1920 w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych rok 1920 stanowił według Erica Burnsa – autora książki Rok 1920. Zwiastun szalonej dekady, która właśnie ukazała się w Polsce – zapowiedź nowej epoki w historii tego państwa. Zwiastował procesy, które będą typowe nie tylko dla dekady „szalonych lat dwudziestych”, ale i dla całego stulecia.

Eric Burns, „Rok 1920. Zwiastun szalonej dekady” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Eric Burns, „Rok 1920. Zwiastun szalonej dekady” – okładka (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Czas po pierwszej wojnie światowej to m.in. nowe tendencje w modzie i muzyce, wywrotowa działalność anarchistów, recesja, konflikty pracownicze, eksplozja korupcji, także na najwyższych szczeblach władzy.

W 1920 roku weszły w życie aż dwie poprawki do Konstytucji Stanów Zjednoczonych: 18. – wprowadzająca prohibicję, czyli zakaz produkcji, importu i sprzedaży alkoholu; oraz 19. – przyznająca kobietom prawo do głosowania w wyborach. W połowie roku runęła pierwsza w XX wieku typowa piramida finansowa. Szesnastego września 1920 roku na Wall Street doszło do pierwszego wielkiego zamachu terrorystycznego, w którym zginęło 38 osób. Wyniki odbywających się 2 października wyborów prezydenckich były po raz pierwszy w historii przekazywane na bieżąco przez radio – przez pierwszą komercyjną radiostację. Dzięki tej transmisji „gadające skrzynki” stały się w ciągu kilku miesięcy niezwykle popularne w całym kraju.

O tych i o wielu innych wydarzeniach – obyczajowych, społecznych, kulturalnych i politycznych – pisze Eric Burns, nie ograniczając się do relacjonowania ich przebiegu, lecz śledząc, jak do nich doszło, i wskazując ich następstwa. Tworzy przed oczami czytelnika panoramiczny obraz społeczeństwa amerykańskiego na przełomie drugiej i trzeciej dekady XX wieku.

Eric Burns – amerykański dziennikarz i popularyzator historii Stanów Zjednoczonych. Od lat 70. XX wieku aż do 2008 roku pracował jako korespondent krajowy i komentator stacji telewizyjnych, występując m.in. regularnie w programie NBC Nightly News oraz prowadząc przez 10 lat Fox News Watch. Od lat 90. publikuje także książki poświęcone dziejom Stanów Zjednoczonych, głównie z zakresu historii społecznej i obyczajowej oraz historii mediów i dziennikarstwa.

Eric Burns, Rok 1920. Zwiastun szalonej dekady
Premiera: wrzesień 2017 roku
Wydawnictwo Czytelnik

Dodaj komentarz