Czy pożyczki pozabankowe są widoczne w BIK?

Każdego może spotkać sytuacja, w której będzie potrzebował szybko większą sumę pieniędzy. Wiele osób zastanawia się jednak, czy taki krok nie wpłynie negatywnie na ich wiarygodność finansową. Czy jedna pożyczka może zaważyć w przyszłości na decyzji banku o przyznaniu kredytu hipotecznego? Odpowiedź zależy od wielu czynników, które postaramy się przybliżyć.

(źródło: materiały prasowe)

(źródło: materiały prasowe)

Pożyczki pozabankowe a BIK

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, zawierające dane dotyczące historii kredytowej. Błędem jest jednak myślenie, że gromadzone są w niej tylko informacje, dotyczące klientów banków. W BIK znajdują się dane zgromadzone przez banki, SKOKi, a od jakiegoś czasu również firmy oferujące pożyczki pozabankowe.

Należy uściślić, że nie wszystkie firmy pożyczkowe korzystają z raportów udostępnianych przez BIK, a co za tym idzie nie wszystkie zasilają bazę o dane dotyczące historii spłaty kredytu lub pożyczki.

Jeśli firma pożyczkowa planuje pobrać w stosunku do danego klienta raport z BIK, a później wysyłać do tej bazy informacje o terminowości spłaty, musi pobrać od klienta odpowiednią zgodę na etapie składania przez niego wniosku kredytowego. W przypadku, kiedy nie chcesz, aby zaciągnięta przez Ciebie pożyczka pozabankowa była widoczna w Biurze Informacji Kredytowej, poszukaj firmy, która nie korzysta z raportów BIK.

Wpływ pożyczek pozabankowych na wiarygodność finansową

Warto wiedzieć, że sam fakt występowania pożyczki pozabankowej w raporcie BIK nie musi wpływać negatywnie na ocenę zdolności kredytowej klienta. Ważna jest przede wszystkim historia spłaty zaciągniętego zobowiązania. Jeśli spłacałeś pożyczkę zgodnie z umową, skutki występowania tych informacji w BIK mogą być dla Ciebie przede wszystkim pozytywne. W gorszym położeniu mogą być osoby, które wpadły w pętlę kredytową i spłacają jedne zobowiązania kolejnymi lub nie spłacają ich w ogóle. Wówczas widoczne w BIK zadłużenie z tytułu pożyczek pozabankowych, może uniemożliwić im na przykład ubieganie się o kredyt.

Czy pożyczki pozabankowe mogą zwiększać zdolność kredytową?

Co ciekawe, wzięcie pożyczki pozabankowej np. w Profi Credit może być w niektórych przypadkach przepustką do odbudowy zdolności kredytowej. Niektóre osoby mają tak złą historię kredytową, że przekreśla to ich szanse na zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu bankowej. Wyjściem z tej patowej sytuacji może być zaciągnięcie właśnie pożyczki pozabankowej, regularne jej spłacanie i odbudowywanie w ten sposób swojej zdolności kredytowej.

Podsumowując: pożyczki pozabankowe mogą, ale nie muszą być widoczne w Bazie Informacji Kredytowej. Dla potencjalnego kredytodawcy lub firmy pożyczkowej nie liczy się jednak sam fakt ich widoczności, ale wiarygodność potencjalnego klienta czyli status spłaty owych zobowiązań.

Więcej informacji: Proficredit.pl/Pozyczki-Pozabankowe

Dodaj komentarz