Kompozycje Andrzeja Jakuba Olejniczaka

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na wystawę prac Andrzeja Jakuba Olejniczaka pt. Plane Transformation from the Series Vanishing Space.

Andrzej Jakub Olejniczak, „Black and white reason for the reaction – thinking about Archimedes”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak, „Black and white reason for the reaction – thinking about Archimedes”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak o wystawie: Cykl prac zatytułowany Transformacja Płaszczyzny jest jedną z prób odkrycia podwójnej zależności. Jedną z nich jest element monochromatycznej bazy – tła z utajonym dynamizmem ledwo dostrzegalnych natężeń, którego porządek jest zakłócony poprzez załamania i rozcięcie powierzchni.

Iluzje wizualne zawsze porywały moją wyobraźnię… dlatego w moich pracach niezmiennie niejedokrotnie jest miejsce na niejednoznaczną reprezentację przedmiotów… podaję zamysł, symbol. Reszta należy do odbiorcy i odnalezieniu indywidualnych wartości estetycznych. [...] Najbardziej interesuje mnie to co reprezentują wartości wizualne i ich nieograniczone interpretacje rzeczywistości. Poszukiwania gramatyki wizualnej są podstawę mojego procesu twórczego.

Andrzej Jakub Olejniczak – urodził się w 1948 roku w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dawnej PWSSP). Studiował malarstwo i kompozycję m. in. w pracowniach profesorów: S. Fijałkowskiego, T. Jaśkiewicza, L. Kunki oraz projektowanie graficzne w pracowniach: B. Balickiego, S. Łabęckiego, K. Lenka i K. Zielińskiego. Dyplom w dziedzinie historii sztuki i projektowania graficznego otrzymał w 1974 w roku.

Olejniczak od ponad 35 lat mieszka w Nowym Jorku, gdzie jest uznanym projektantem, jednocześnie kontynuuje swoją pracę twórczą. Jest partnerem i dyrektorem artystycznym w założonym przez siebie studio projektowym Envisioning Business, Inc. w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce. Zaprojektowane przez Andrzeja Jakuba Olejniczaka przedmioty użytkowe o charakterze artystycznym były prezentowane i sprzedawane w MoMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku i w sieci wydawnictwa Rizzoli.

Andrzej Jakub Olejniczak, „Compositions Plane Transformation VS_03F_06”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak, „Compositions Plane Transformation VS_03F_06”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak. Plane Transformation from the Series Vanishing Space
Kurator wystawy: Józef Żuk Piwkowski
Wernisaż: 8 września 2017 roku, godz. 16.00
Wystawa czynna do 29 października 2017 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR