Kompozycje Andrzeja Jakuba Olejniczaka

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu zaprasza na wystawę prac Andrzeja Jakuba Olejniczaka pt. Plane Transformation from the Series Vanishing Space.

Andrzej Jakub Olejniczak, „Black and white reason for the reaction – thinking about Archimedes”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak, „Black and white reason for the reaction – thinking about Archimedes”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak o wystawie: Cykl prac zatytułowany Transformacja Płaszczyzny jest jedną z prób odkrycia podwójnej zależności. Jedną z nich jest element monochromatycznej bazy – tła z utajonym dynamizmem ledwo dostrzegalnych natężeń, którego porządek jest zakłócony poprzez załamania i rozcięcie powierzchni.

Iluzje wizualne zawsze porywały moją wyobraźnię… dlatego w moich pracach niezmiennie niejedokrotnie jest miejsce na niejednoznaczną reprezentację przedmiotów… podaję zamysł, symbol. Reszta należy do odbiorcy i odnalezieniu indywidualnych wartości estetycznych. [...] Najbardziej interesuje mnie to co reprezentują wartości wizualne i ich nieograniczone interpretacje rzeczywistości. Poszukiwania gramatyki wizualnej są podstawę mojego procesu twórczego.

Andrzej Jakub Olejniczak – urodził się w 1948 roku w Łodzi. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dawnej PWSSP). Studiował malarstwo i kompozycję m. in. w pracowniach profesorów: S. Fijałkowskiego, T. Jaśkiewicza, L. Kunki oraz projektowanie graficzne w pracowniach: B. Balickiego, S. Łabęckiego, K. Lenka i K. Zielińskiego. Dyplom w dziedzinie historii sztuki i projektowania graficznego otrzymał w 1974 w roku.

Olejniczak od ponad 35 lat mieszka w Nowym Jorku, gdzie jest uznanym projektantem, jednocześnie kontynuuje swoją pracę twórczą. Jest partnerem i dyrektorem artystycznym w założonym przez siebie studio projektowym Envisioning Business, Inc. w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce. Zaprojektowane przez Andrzeja Jakuba Olejniczaka przedmioty użytkowe o charakterze artystycznym były prezentowane i sprzedawane w MoMA (Museum of Modern Art) w Nowym Jorku i w sieci wydawnictwa Rizzoli.

Andrzej Jakub Olejniczak, „Compositions Plane Transformation VS_03F_06”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak, „Compositions Plane Transformation VS_03F_06”, 2011 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak. Plane Transformation from the Series Vanishing Space
Kurator wystawy: Józef Żuk Piwkowski
Wernisaż: 8 września 2017 roku, godz. 16.00
Wystawa czynna do 29 października 2017 roku
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

Dodaj komentarz