• 2017-09-05

Zuchwałość i Młodość

Muzeum Współczesne Wrocław zaprasza na wystawę fotografii z cyklu Zuchwałość i Młodość, których autorką jest Yulia Krivich.

Yulia Krivich, „Zuchwałość i Młodość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yulia Krivich, „Zuchwałość i Młodość” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Yulia Krivich mówi o wystawie: Zuchwałość i Młodość jest nazwą bandy chuligańskiej, którą poznałam kilka lat temu. Młodzi ludzie na zdjęciach są kibolami, zdemobilizowanymi żołnierzami-ochotnikami, a także politycznymi aktywistami prawicowego ruchu. Jednocześnie należą do zglobalizowanego świata młodzieży: podróżują, imprezują, walczą o prawa zwierząt i, jak my wszyscy, kreują swój wizerunek w Internecie. Właśnie to zderzenie pozornie skrajnie różnych pojęć stało się inspiracją dla mojej pracy.

Jednocześnie realizowałam zdjęcia oraz interwencje publiczne w porzuconym Pałacu Kultury i działającym Pałacu Młodzieży w moim mieście rodzinnym. W tym czasie na Ukrainie wdrażano ustawę o tzw. dekomunizacji. W pierwszej kolejności zaczęto demontować pomniki komunistycznych wodzów, następnie zmieniono nazwy ulic i miast. Obserwując zachodzące przemiany, zaczęłam postrzegać „Zuchwałość i Młodość” jako metaforę współczesnych procesów politycznych.

Yulia Krivich – urodziła się w Dnieprze (Ukraina), mieszka w Warszawie. Ukończyła Akademię Architektury i Budownictwa w rodzinnym mieście oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych. Jest laureatką sekcji Show OFF Miesiąca Fotografii w Krakowie z książką Przeczucie, opublikowaną przez Fundację Sztuk Wizualnych (2015 r.). Stypendystka Narodowego Centrum Kultury na realizacje projektu Zuchwałość i Młodość. W swojej twórczości posługuje się głównie fotografią, łącząc zainteresowanie tematem subkultur z tematami politycznym.

Yulia Krivich. Zuchwałość i Młodość
Od 7 września do 1 października 2017 roku
Muzeum Współczesne Wrocław

Dodaj komentarz