Radomsko braci Różewiczów w październiku

Tegoroczna edycja Różewicz Open Festiwal będzie się odbywała od 4 do 9 października w Radomsku, rodzinnym mieście słynnych braci Różewiczów. Wydarzenie skierowane jest głównie do miłośników literatury i teatru. Nie zabraknie na nim jednak również propozycji dla pasjonatów kina oraz muzyki. W tym roku poprzez wydarzenia towarzyszące, wystawy i spotkania organizatorzy chcą zachęcić szczególnie młodsze pokolenie do zapoznania się ze spuścizną braci z Radomska.

Różewicz Open Festival 2017 – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Różewicz Open Festival 2017 – logotyp (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznej edycji już 5 października zobaczymy spektakl muzyczny Bramy do ogrodu w reż. Anny Kękuś. Na scenie Miejskiego Domu Kultury w Radomsku tego dnia muzyka przeplatać się będzie ze słowem. Drugiego dnia festiwalu odbędzie się również projekcja filmu Samotność we dwoje Stanisława Różewicza, którego rocznicę urodzin niedawno obchodziliśmy.

W piątek 6 października wystąpi plejada polskich aktorów. Tego dnia zobaczymy Białe małżeństwo – spektakl Teatru Narodowego w Warszawie w reż. Artura Tyszkiewicza. Wystąpią m.in. Edyta Olszówka, Paulina Szostak, Zbigniew Zamachowski i Jerzy Łapiński.

Szczególnym dniem będzie sobota 7 października. Oprócz zaplanowanego na ten dzień spektaklu dyplomowego Kup kota w worku. Work in progress słuchaczy Szkoły Aktorskiej Haliny i Jana Machulskich nastąpi rozstrzygnięcie IX Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza.

Niedziela stanie pod znakiem teatru. Tego dnia będzie można zobaczyć spektakl Teatru Pod Lupą Ja wiem, że ty tego nie widzisz oraz Ośrodka Praktyk Teatralnych Gardzienice Świadkowie, albo nasza mała stabilizacja.

Ostatni dzień, czyli poniedziałek, to prezentacja filmów Andrzeja Sapiji i spotkanie z reżyserem, którego Tadeusz Różewicz zaprosił z kamerą do swojego prywatnego świata. Zobaczymy również spektakl grupy teatralnej BAT-Scena Dorosłych z MCK Bełchatów Przyj dziewczę, przyj. Festiwal zakończy koncert 5 Pieśni Tadeusza Różewicza i muzyka polska w wykonaniu Stanisława Kiernera i Michała Rota. Większość wydarzeń odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Radomsku.

Nie zabraknie wydarzeń towarzyszących w klubie Bourbon Street. W piątek 6 października wystąpi Maja Kleszcz & Kwartet Prowincjalny. Jak wiemy, Tadeusz Różewicz był miłośnikiem malarstwa, co potwierdza bogata korespondencja z Zofią i Jerzym Nowosielskimi. Stąd pomysł, aby zaprosić Maję Kleszcz i Kwartet Prowincjalny, którzy nagrali płytę w hołdzie malarzowi Jerzemu Dudzie-Graczowi. Na płycie Dudzie-Graczowi znalazły się teksty przygotowane przez córkę malarza, reżyserkę teatralna Agatę Dudę-Gracz. Na jednej scenie usłyszymy wspaniałą muzyką i oryginalne teksty w teatralnej oprawie. W sobotę zagra zespół Dagadana. W 2014 roku wydał płytę List do Ciebie z tekstami najstarszego z braci Różewiczów, Janusza, który niestety nie zdołał rozwinąć swojego talentu – zginął podczas II wojny światowej. To jednak właśnie on wprowadził w świat sztuki młodszych braci, Stanisława i Tadeusza.

Różewicz Open Festival 2017
Od 4 do 9 października 2017 roku
Miejski Dom Kultury w Radomsku

Dodaj komentarz