Japońska układanka

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie zaprasza na wystawę Japońska układanka.

„Japońska układanka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Japońska układanka” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zwiedzający wystawę Japońska układanka zostaną przeprowadzeni na niej przez dziesięć działów; zaczną od faktów dotyczących geografii, demografii, religii i symboli. Następnie przejdą do świąt, kuchni i tkanin, a w dalszej kolejności do świata kaligrafii i japońskiego papieru. Stamtąd udadzą się do gier – tych tradycyjnych i tych współczesnych – oraz komiksów. W ostatniej części, do której ruszą, mijając drzewka bonsai i ikebanę, trzeba będzie zdjąć buty – wkroczą bowiem w przestrzeń tradycyjnego japońskiego domu, z werandą wychodzącą na kamienny ogród zen.

W trakcie wizyty zwiedzający będą mogli przymierzyć yukatę, spróbować własnych sił w kaligrafii, pospacerować w skarpetkach po matach tatami i zdobyć komplet pieczątek. Spędzenie na wystawie dłuższej chwili pozwoli wypleść bransoletę metodą kumihimo, zapoznać się z zasadami pałeczkowego savoir vivre’u lub pograć na Playstation. I nie tylko!

Podczas trwania wystawy zaplanowanych jest wiele wydarzeń towarzyszących, między innymi warsztaty kaligrafii, przygotowywania słodyczy wagashi, odbijania własnych drzeworytów czy tworzenia papierowych laleczek washi ningyō.

Japońska układanka
Idea i scenariusz: Natalia Buchta, Anna Śmiałek, Tomasz Treppa
Od 3 września 2017 roku do 7 stycznia 2018
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz