• 2017-09-05

Legendy brytyjskiej sceny muzyki improwizowanej w Nowym Teatrze

Na piętnastym (i zarówno przedostatnim) koncercie, który odbędzie się w środę, 13 września na warszawskim Mokotowie przy Nowym Teatrze wystąpią dwie legendy brytyjskiej sceny muzyki improwizowanej: saksofonista Evan Parker i perkusjonalista Eddie Prévost.

Evan Parker i Eddie Prévost, © Giovanni La Rovere (źródło: materiały prasowe organizatora)

Evan Parker i Eddie Prévost, © Giovanni La Rovere (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zaawansowane improwizacje saksofonowe Parkera odkrywają nieskończone możliwości wolnej muzyki. Jest tam cyrkulacyjny oddech, alikwoty i akordy, ale też magicznie pomysłowa ewolucja nieprzerwanych, rytmicznych przebiegów. Tym razem Parker synchronizuje się z Prévostem, śmiałym perkusistą grupy AMM. Muzyka duetu może wydawać się abstrakcyjna, co jest objawieniem dość oczywistym, ale znakomity materiał dźwiękowy utrzymuje niezmiennie uwagę słuchaczy na wysokim poziomie, co chwila zaskakując i odkrywając nowe. Mocna i ostra muzyka pozbawiona jest agresji, nie dławi.

Muzycy rzucają prawdę „prosto z mostu” (in-yourface) – tak John Cage wyraził się o muzyce Satie. Chciałoby się powiedzieć, że to koncerty mistrzowskie, splatające kunszt dwóch mistrzów – ale to mistrzostwo bezpretensjonalne, techniczne, gdzie ogrom i dostępność rzemiosła i inwencji poparta jest doświadczeniem i świeżością.

Koncert Evana Parkera i Eddiego Prévosta
13 września 2017 roku, godz. 20.00
Nowy Teatr w Warszawie

Dodaj komentarz