Sztuka w poczekalni

Prezentacja PromienioTwórczość inauguruje cykl wystaw polskiej sztuki na emigracji pt. Sztuka w poczekalni, pod opieką naukową prof. dr. hab. Jana Wiktora Sienkiewicza w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu.

Wojciech Antoni Sobczyński i Carolina Khouri, „X”,  2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Antoni Sobczyński i Carolina Khouri, „X”, 2017 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowa „promienioTwórczość” nabiera w pracach polskich artystów z Londynu metaforycznego znaczenia w odniesieniu do współczesnego „teraz” (connect with the present). Jest symbolem „bycia w zasięgu” i w łączności z otaczającym nas światem zewnętrznym, „promieniotwórczo” przekształconym na czynnik twórczy, co stanowi specyfikę niewygasającej inspiracji.

W dziełach Caroliny Khouri i Wojciecha Sobczyńskiego „promienioTwórczość” to przede wszystkim wzajemne oddziaływanie i przenikanie, zarówno w ich pracach indywidualnych, jak i razem tworzonych kompozycjach, powstających od lat we wspólnej przestrzeni życiowej i artystycznej – w harmonii pomiędzy ideami i poszukiwaniami. Nie brakuje w nich wyraźnie dostrzegalnych różnic, ale i podobieństw, wynikających z koegzystencji sztuki i płci – mężczyzny i kobiety. To próba charakterów w realizacji odrębnych postaw twórczych, świadczących jednocześnie o wolności i stymulującej „grawitacji współistnienia”.

Toruńska wystawa, po wcześniejszych wspólnych prezentacjach artystów w ramach londyńskiej grupy Page 6, jest pierwszą w Polsce manifestacją twórczości Caroliny Khouri i Wojciecha Sobczyńskiego ze specjalnie stworzonym w okresie ostatnich kilku miesięcy 2017 roku kolektywnym dziełem – stanowiącym centralny punkt wystawy.

Wojciech Antoni Sobczyński – ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem profesora Jacka Pugeta. Stypendium Barbary Robertson pozwoliło mu kontynuować studia artystyczne w City and Guilds of London, Arts School a następnie w Slade School of Art – University Collage London pod kierunkiem profesora Rega Butlera. Jest założycielem grupy artystycznej Page 6. Artysta od 1968 roku mieszka i tworzy w Londynie. Jest rzeźbiarzem, który wkroczył na teren malarstwa i łączy bez wahania obydwie domeny w indywidualny sposób.

Carolina Khouri – jest artystką pochodzenia libańsko-polskiego. Ukończyła filologię polską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego oraz projektowanie wnętrz i przestrzeni w LCC – The University of the Arts London. Artystka pracuje również jako kuratorka i organizatorka wydarzeń artystycznych w środowisku twórców pochodzących z wielu krajów świata. Od 2012 roku jest dyrektorem Haringey Arts CIC w postindustrialnej dzielnicy północno-wschodniego Londynu. Jest członkiem grup artystycznych: Page 6 (2011) i The Magma Group (2013).

PromienioTwórczość. Carolina Khouri, Wojciech Antoni Sobczyński 
Kuratorzy: Mateusz Kozieradzki, Jan Wiktor Sienkiewicz
Od 8 września do 22 października 2017 roku
Otwarcie wystawy: 8 września 2017 roku, godz. 19.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu

Dodaj komentarz