• 2017-09-04

Nowy design w Gdyni

W Gdyni w parku Kolibki powstała nowa instalacja przestrzenna. Autorami zrealizowanej we współpracy z Centrum Designu Gdynia realizacji są Filip Kozarski i Studiomania. Charakterystyczna, mocna forma ma zachęcać do korzystania z siedziska na różne sposoby – można usiąść w cieniu drzewa lub w fontannie, położyć się na szerokim wypłaszczeniu, oprzeć się o szpic lub pod nim schować, a czerwony kolor dodatkowo wyróżnia i podkreśla nieformalny klimat miejsca.

Ława w parku Kolibki w Gdyni (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ława w parku Kolibki w Gdyni (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja przed dworkiem to rzeźbiarskie siedzisko. Długa, wielofunkcyjna forma ławy łączy elementy historycznego zagospodarowania dziedzińca. Okala drzewo, „wpada” do fontanny, a na końcu podnosi się i gwałtownie opada. Wydłużona instalacja podkreśla osiowe założenie układu dworkowego.

Odnieśliśmy się do zaleceń konserwatora zabytków. Z pierwotnego układu urbanistycznego zachowała się niecka fontanny i kasztanowiec. Prawdopodobnie stało tu również drugie drzewo, stąd czerwony szpic tworzący akcent w miejscu brakującej zieleni. Chcieliśmy tą instalacją nawiązać do historycznego układu kompozycyjnego zespołu dworskiego – mówi architekt Filip Kozarski.

Projekt poprzedziliśmy badaniami potrzeb użytkowników parku. Z ankiet i wywiadów wynikało, że osobom odwiedzającym tą przestrzeń brakuje siedzisk, stołów, a także sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała instalacja stara się odpowiedzieć na te potrzeby – dodaje Monika Domańska, Stowarzyszenie Traffic Design.

Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych z Gminy Miasta Gdynia w ramach zadania publicznego.

Nowa ława w parku Kolibki w Gdyni
Sierpień 2017 roku
Filip Kozarski, Centrum Designu Gdynia, Studiomania

Dodaj komentarz