• 2017-09-04

Nowy design w Gdyni

W Gdyni w parku Kolibki powstała nowa instalacja przestrzenna. Autorami zrealizowanej we współpracy z Centrum Designu Gdynia realizacji są Filip Kozarski i Studiomania. Charakterystyczna, mocna forma ma zachęcać do korzystania z siedziska na różne sposoby – można usiąść w cieniu drzewa lub w fontannie, położyć się na szerokim wypłaszczeniu, oprzeć się o szpic lub pod nim schować, a czerwony kolor dodatkowo wyróżnia i podkreśla nieformalny klimat miejsca.

Ława w parku Kolibki w Gdyni (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ława w parku Kolibki w Gdyni (źródło: materiały prasowe organizatora)

Instalacja przed dworkiem to rzeźbiarskie siedzisko. Długa, wielofunkcyjna forma ławy łączy elementy historycznego zagospodarowania dziedzińca. Okala drzewo, „wpada” do fontanny, a na końcu podnosi się i gwałtownie opada. Wydłużona instalacja podkreśla osiowe założenie układu dworkowego.

Odnieśliśmy się do zaleceń konserwatora zabytków. Z pierwotnego układu urbanistycznego zachowała się niecka fontanny i kasztanowiec. Prawdopodobnie stało tu również drugie drzewo, stąd czerwony szpic tworzący akcent w miejscu brakującej zieleni. Chcieliśmy tą instalacją nawiązać do historycznego układu kompozycyjnego zespołu dworskiego – mówi architekt Filip Kozarski.

Projekt poprzedziliśmy badaniami potrzeb użytkowników parku. Z ankiet i wywiadów wynikało, że osobom odwiedzającym tą przestrzeń brakuje siedzisk, stołów, a także sztuki w przestrzeni publicznej. Powstała instalacja stara się odpowiedzieć na te potrzeby – dodaje Monika Domańska, Stowarzyszenie Traffic Design.

Projekt współfinansowany ze środków otrzymanych z Gminy Miasta Gdynia w ramach zadania publicznego.

Nowa ława w parku Kolibki w Gdyni
Sierpień 2017 roku
Filip Kozarski, Centrum Designu Gdynia, Studiomania

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR