• 2017-09-04

Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości?

Konferencja Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości? organizowana jest przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jako część wydarzenia Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Jest ona próbą podsumowania wieloletnich prac i doświadczeń różnych osób i instytucji nad upamiętnianiem ofiar Holocaustu oraz pomocy ze strony ludności polskiej dla Żydów przeznaczonych przez niemieckiego okupanta do eksterminacji.

„Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości?”, fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości?”, fot. Tomasz Kalarus/Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Konferencja Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości? składa się z dwóch bloków tematycznych. Pierwszy – historyczny – odbędzie się 8 września (piątek) i będzie się ogniskował wokół tematyki związanej z Zagładą Żydów i postawą polskiego społeczeństwa wobec niej w różnych rejonach okupowanego kraju. Zamiarem organizatorów jest przede wszystkim przybliżenie tematu poświęcenia własnego życia i bezpieczeństwa dla ratowania drugiego człowieka.

Blok drugi, odbędzie się 9 września (sobota). Został on pomyślany jako przestrzeń dialogu i wymiany doświadczeń osób prywatnych, instytucji i stowarzyszeń w sposób pośredni i bezpośredni zajmujących się upamiętnieniem ofiar Zagłady i zagadnieniem pomocy Żydom przez Polaków. Organizatorzy chcą pokazać, w jaki sposób dziś upamiętnia się te wydarzenia. Czy jest to zadanie wymagające specjalnego wysiłku, a może nawet odwagi? Czy wobec upływu wielu lat od wydarzeń Zagłady możliwe jest dojście do prawdy bez ideologicznej manipulacji? Czy pamięć o tych wydarzeniach ma wpływ na dzieje współczesne?

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Dlaczego warto wracać do bolesnej przeszłości?
Od 8 do 9 września 2017 roku
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Ulica Pomorska

Dodaj komentarz