• 2017-09-04

Fiński romans i polska animacja

22 września do kin wchodzi film 2 noce do rana w reżyserii Mikko Kuparinena. Wraz z filmem będzie można obejrzeć znakomitą krótką animację Figury Niemożliwe i inne historie II wyreżyserowaną przez Martę Pajek.

„2 noce do rana”, reż. Mikko Kuparinen – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„2 noce do rana”, reż. Mikko Kuparinen – kadr z filmu (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

2 noce do rana to historia romansu francuskiej architektki i DJ z Finlandii. Caroline i Jaakko spotykają się w Wilnie, gdzie ona załatwia interesy, a on ma zagrać koncert. Spędzają razem noc, ale przypadkowa przygoda przeradza się w coś więcej, gdy chmura wulkanicznych popiołów zasłanie niebo i sprawia, że wszystko loty zostają odwołane. W rolach głównych zobaczymy kanadyjską aktorkę Marie-Josée Croze, laureatkę nagrody głównej dla najlepszej aktorki na MFF w Cannes za film Inwazję barbarzyńców, oraz Mikko Nousiainena.

Pierwszym filmem Mikko Kuparinena (ur. 1979 r.) była komedia romantyczna Body Fat Index of Love (2012). Jego trzy krótkometrażówki (HomevideoThuth of Dare i Sirocco) zdobyły wiele nagród na międzynarodowych festiwalach: Sirocco zdobyło nagrodę im. H.C. Andersena, Grand Prix na Festiwalu Filmowym w Odense (Dania) w 2013 roku, a także zostało wybrane na DVD 10 Directors to Watch (10 ciekawych nowych reżyserów), wydane przez cztery skandynawskie magazyny filmowe. 2 noce do rana to pierwszy anglojęzyczny film tego reżysera.

Animacja Figury Niemożliwe i inne historie II wyreżyserowana przez Martę Pajek otrzymała nagrodę Srebrnego Lajkonika w Konkursie Polskim na Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2016 roku. Znalazła się również w konkursie Polskie Filmy Krótkometrażowe 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu.

Bohaterką filmu jest kobieta, która w codziennej bieganinie potyka się i przewraca. Kiedy wstaje, odkrywa, że jej dom posiada nieoczekiwane właściwości – zbudowany jest z paradoksów i wypełniony iluzjami. Film jest drugą częścią tryptyku Figury Niemożliwe i inne historie, inspirowanego koncepcją figury niemożliwej – takiej, którą można narysować zgodnie z zasadami perspektywy, ale nie można jej skonstruować. Każda z części opowiada o dążeniu do doskonałości i spełnienia w rzeczywistości pełnej pułapek.

Marta Pajek urodziła się w 1982 roku w Kielcach. Jest absolwentką ASP w Krakowie, gdzie specjalizowała się w filmie animowanym w pracowni Jerzego Kuci. W ramach stypendium odbyła również staż w Turku Arts Academy w Finlandii pod kierunkiem Priita Pärna. Autorka krótkich filmów animowanych: Po JabłkachZa Ścianą oraz wielokrotnie nagradzanego filmu Snępowina. Mieszka i pracuje w Krakowie.

2 noce do rana, reż. Mikko Kuparinen
Premiera: 22 września 2017 roku
Dystrybucja: Spectator

Dodaj komentarz