• 2017-09-02

Wskrzeszenie dawnego mistrza

6 września, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie japoński performer Takao Kawaguchi zaprezentuje dzieła zmarłego w wieku 104 lat Mistrza i ikony Butoh, Kazuo Ohno. Jego spektakl O Kazuo Ohno to ekscytujący eksperyment, który przenosi nas w czasie i przestrzeni.

Takao Kawaguchi, fot. Teijiro Kamiyama (źródło: materiały prasowe organizatora)

Takao Kawaguchi, fot. Teijiro Kamiyama (źródło: materiały prasowe organizatora)

Początek był zaskakujący: „Nagle przyszła mi do głowy myśl: chcę stać się Kazuo Ohno” – mówi artysta.

Takao Kawaguchi, bezkompromisowy performer, znany ze swych doświadczeń w legendarnym zespole Dumb Type (1996–2008) i wielu indywidualnych projektów artystycznych skopiował w formule 1:1 taniec twórcy butoh – Kazuo Ohno. W wyniku eksperymentu, powstał ekscytujący dialog dwóch artystów między teraźniejszością i przeszłością, współczesnym zamętem i tradycyjną mądrością.

Od lat zapraszam do Polski japońskich artystów butoh – mówi Anita Zdrojewska, organizatorka wydarzeń. Jestem bardzo ciekawa jak Takao Kawaguchi, performer który nie znał Kazuo Ohno, odtworzy jego spektakle. Czy albo na ile można wskrzesić ducha w innym ciele? Czy ciało jest najlepszym medium dla zachowania ulotnego performensu? Muszę jeszcze trochę poczekać z odpowiedzią na to pytania – dodaje.

Spektakl odwiedził do tej pory Belgię, Hiszpanię, Portugalię, Francję, Stany Zjednoczone, Australię i Jakartę. Po festiwalach ImPuls Tanz w Wiedniu i Tanz im August w Berlinie, artysta przyjeżdża na zaproszenie Butohsfery/fundacji Pompka do Warszawy i Krakowa. Poza prezentacją spektaklu, poprowadzi warsztaty w Warszawie (Butohsfera) 31.08 i 1.09 oraz 6.09 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Pod okiem Kawaguchiego będzie można prześledzić proces twórczy towarzyszący powstawaniu spektaklu i spróbować wcielić się w mistrza. Spektakl w Krakowie pokazany będzie 6. września.

Materiały archiwalne towarzyszące spektaklowi pozyskano dzięki uprzejmości Kazuo Ohno Dance Studio i Dance Archive Network. Będzie można zobaczyć fragmenty spektakli: La Argentina (1977, Ra Aruchenchiina Sho): sceny: Divinariana i Codzienna strawa, Moja matka (1981, Watashi no okasan): sceny Sen embriona, Sen o miłości oraz scena z tango i z muzyką Fryderyka Chopina, Morze Martwe, walc wiedeński i duchy (1985, Shikai, uinna warutsu to yurei, Genewa): sceny Duch i Msza.

Takao Kawaguchi, O Kazuo Ohno
6 września 2017 roku, godz. 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie

Dodaj komentarz