Saul Friedländer wskazuje, dokąd prowadzi pamięć

28 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukaże się przekład książki Saula Friedländera Dokąd prowadzi pamięć? Moje życie autorstwa Michała Romanka.

Saul Friedländer, „Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Saul Friedländer, „Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie” (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Saul Friedländer – historyk i zdobywca Nagrody Pulitzera, w książce Dokąd prowadzi pamięć. Moje życie powraca do swych korzeni i opisuje proces poszukiwania tożsamości, intelektualnego dojrzewania i krystalizacji poglądów. Bada, jak stał się „człowiekiem o wielu domach i językach, który jest równocześnie wszędzie żydowskim outsiderem”.

Friedländer doświadczył utraty pamięci, co uzmysłowiło mu, jak bardzo jest ona ulotna i zwodnicza. Dlatego warto ją ćwiczyć, przypominając sobie brzmienie i znaczenie słów; nazywając rzeczy i uczucia. Na kartach książki przewijają się minione miejsca, ludzie, refleksje, a także powracające obrazy z okresu Holokaustu. Nikogo nie oszczędza, także samego siebie, dociekając, w jaki sposób łączyły się w jego życiu różne elementy: utrata rodziców, nawrócenie na katolicyzm i żydowskie korzenie, kształtując takiego człowieka, jakim jest dzisiaj. Ta książka to także ostre spojrzenie na historię Izraela, a zwłaszcza powojenną politykę wobec świata arabskiego i Palestyńczyków. Autor wyjaśnia zaszłości historyczne, odważnie wytyka politykom błędy czy wskazuje powody narastającego nacjonalizmu; zawsze jednak broniąc racji ludzkiej, a nie –ideologicznej.

Saul FriedländerDokąd prowadzi pamięć. Moje życie
Przekład: Michał Romanek
Premiera: 28 września 2017 roku
Wydawnictwo Literackie

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR