• 2017-09-02

Kolekcja Madelskich zaprezentowana publiczności

Już od 1 września część prac z Kolekcji Madelskich można zobaczyć w Instytucie Fotografii Fort w Warszawie. Wystawa Samoidentyfikacja to kolejna czasowa odsłona zbioru dzieł sztuki polskich artystów, który Joanna i Krzysztof Madelscy udostępnili równolegle na dedykowanym kolekcji serwisie internetowym.

Ewa Partum, „Samoidentyfikacja”, fot. Kolekcja Madelskich  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ewa Partum, „Samoidentyfikacja”, fot. Kolekcja Madelskich (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w Instytucie Fotografii Fort oddaje tę specyfikę, wychodząc od klasycznych dzieł Ewy Partum z cyklu Samoidentyfikacja, przedstawiając prace wideo (m.in. Katarzyny Kozyry, Agnieszki Polskiej, Alicji Żebrowskiej) oraz przegląd najnowszych nabytków (m.in. Mia Dudek, Anna Grzelewska). Wspólnym mianownikiem fotografii oraz filmów wideo pozostają kwestie związane z tematami polityki i ciała, tożsamości i seksualności.

Kolekcja od kilku lat pokazywana jest w instytucjach publicznych (m.in. Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Miasta Łodzi) i prywatnych (Art Stations Foundation w Poznaniu). Ekspozycja warszawska – piąta z kolei – jest oddaniem głosu artystom i artystkom, by wypowiedzieli się w dyskusji o prawach kobiet i mniejszości seksualnych. Dyskusji fundamentalnej, która choć wydawała się zamknięta i historyczna, wciąż jest aktualna niczym performance Ewy Partum.

 „Samoidentyfikacja”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Samoidentyfikacja” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artyści: Natalia LL, Zofia Kulik, Ewa Partum, Katarzyna Górna, Zbigniew Libera, Teresa Gierzyńska, Monika Mamzeta-Zielińska, Alicja Żebrowska, Elżbieta Jabłońska, Maciej Osika, Barbara Konopka, Andrzej Dragan, Zuzanna Janin, Agata Michowska, Martynka Wawrzyniak, Dorota Nieznalska, Katarzyna Kozyra, Marta Deskur, Julita Paluszkiewicz, Anna Grzelewska Mia Dudek, Aneta Grzeszykowska, Jan Smaga, Tomasz Szerszeń.

Samoidentyfikacja. Prace z Kolekcji Madelskich
Kuratorzy wystawy: Anna Hekmat, Adam Mazur
Od 1 do 24 września 2017 roku
Galeria Instytutu Fotografii Fort w Warszawie

Dodaj komentarz