Wystawa Martyny Czech, laureatki Bielskiej Jesieni 2015

7 września Galerii Bielskiej BWA zostanie otwarta wystawa malarstwa Martyny Czech. Ekspozycja i towarzyszący jej katalog są pierwszą szeroką prezentacją twórczości młodej artystki, tegorocznej absolwentki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

Martyna Czech, „Głód”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Czech, „Głód”, 2016 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Czech maluje szybko i łapczywie, jakby jej obrazy były fotografiami emocji w skali 1:1, bez filtra, jak szybkie notatki na serwetce w kawiarni, jak zapiski w telefonie. [...] Jej malarstwo jest gęste od farby, a konfiguracje poszczególnych elementów tak osobliwe, że niejednokrotnie musi upłynąć chwila, zanim uświadomimy sobie na co patrzymy. [...]

Powodem do namalowania obrazu nie jest tu intelektualna spekulacja czy inspiracja którąś z uniwersyteckich mód, lecz przeżycia, impulsy, odruchy. Zazwyczaj bolesne, traumatyczne, niedobre. To zatem malarski odruch na podłe zachowania najbliższych; na cierpienie – własne i cudze; na chorobę; na nieszczęście; na niezabliźnione krzywdy. Martyna Czech maluje jadem” – mówi Jakub Banasiak, kurator wystawy.

Bielską wystawę Jad poprzedziły istotne dla młodej artystki nagrody: w czerwcu br. Martyna Czech otrzymała główną nagrodę w kategorii sztuki wizualne w konkursie Programu 3 Polskiego Radia „Talenty Trójki” – artystkę nagrodzono za jej „dezynwolturę i odwagę w sięganiu po różne języki i tradycje malarskie; świeżość ikonograficzną, drapieżność oraz nieoczywistość, która sprawia że z zaciekawieniem oczekuje się na kolejne obrazy”; w lipcu br. trafiła do grona 15 finalistów Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 9 w Słupsku (5 października ogłoszone zostaną nazwiska laureatów głównych nagród).

Martyna Czech – urodziła się w 1990 roku w Tarnowie. Absolwentka Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, dyplom główny z wyróżnieniem w Pracowni Malarstwa dr. hab. prof. ASP Andrzeja Tobisa; dyplom dodatkowy w Pracowni interpretacji literatury dr. hab. prof. ASP Grzegorza Hańderka (2017).

Martyna Czech. Jad
Kurator: Jakub Banasiak
Od 7 września do 8 października 2017
Wernisaż: 7 września 2017 roku, godz. 18.00
Galeria Bielska BWA w Bielsku-Białej

Dodaj komentarz