Dziewiąta księga Pana Tadeusza w interpretacji Marty Zdulskiej

Marta Zdulska przygotowała plakat do dziewiątej księgi poematu Adama Mickiewicza, który od 1 września można oglądać na wystawie stałej w sali Znaczenie w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu.

Księga IX: „Bitwa”, fot. Marta Zdulska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Księga IX: „Bitwa”, fot. Marta Zdulska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z Adamem Mickiewiczem łączą nas romantyczna tułaczka i wieczna tęsknota za tym, co znamy. Cierpimy z oddali. Przyznam szczerze, obojgu nam ciężko byłoby wysiedzieć w jednym miejscu – opowiada Marta Zdulska. – Chociaż znamy polski język i kulturę, to ze względu na dystans nasza wizja jest lekko „przeterminowana”. Na dodatek przestaję używać polskich znaków; nie wiem, co na to Adam?! Szkolne wspomnienia o poemacie Mickiewicza wywołują w artystce raczej skojarzenia związane ze zniechęceniem i nieustannym nudzeniem ze strony nauczycieli. Przygotowując fotografię do projektu, w pierwszej chwili zainspirowałam się opisem przyrody. Jednak postanowiła zrobić coś innego. Praca nad plakatem pokryła się z moim pobytem we Włoszech, odwiedziłam dawnego znajomego artystę Dema zajmującego się street artem i ilustracją– opowiada dalej autorka. –Mieszka on w małej miejscowości na północy Włoch, hoduje nawet w ogródku koperek. Ostatnio jego pasją są maski, które sam projektuje i wykonuje. Z jednej wizyty u niego pamiętałam, że zimą zamiast kurtki nosił mundur, którym ktoś zapłacił mu za jakieś dzieło.

Marta Zdulska zaprosiła więc Dema do współpracy i w ten sposób powstała fotografia przedstawiająca „wizję pijanego żołnierza”, o której artystka tak opowiada:

Budzi się w stajni, otwiera oczy i widzi dwie postacie nad głową, które dyszą i dotykają jego wąsów. Nie wie, czy to zjawa, czy co! Jak to mówią: Od wódki rozum krótki. Wstawać! Ruskie atakują!

Marta Zdulska, fot. Franscesco Viceconte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Zdulska, fot. Franscesco Viceconte (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marta Zdulska (ur. 1984) na stale związana z Wrocławiem i Londynem. Jest absolwentką historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie obroniła pracę z międzywojennego dizajnu opakowań czekoladek Wedla. Stworzyła trzy książki: Tremendous Damage (we współpracy z Filipem Zawadą), t+ip oraz Shells (we współpracy z From The Trunk), a obecnie przygotowuje czwartą: Fire is my favourite color (we włoskim wydawnictwie Cesura). Swoje prace pokazywała m.in. podczas TIFF Festival 2016 w ramach programu głównego.

W 2017 roku Muzeum Pana Tadeusza realizuje roczny projekt ilustrujący poemat Adama Mickiewicza. Zaprosiło dwunastu autorów wizualnych działających w różnych obszarach sztuki i dizajnu do przygotowania po jednym plakacie odnoszącym się do danej księgi Pana Tadeusza. Wybrano ilustratorów i grafików, fotografów i artystów, którzy wyróżniają się niepowtarzalnym stylem i unikatowym językiem wizualnym. W każdym miesiącu sukcesywnie prezentowane są kolejne księgi. Całą serię pokażemy podczas styczniowej wystawy w Muzeum Pana Tadeusza. Limitowana edycja druków jest również do nabycia w księgarni działającej przy Muzeum. Dotychczasowe plakaty przygotowali: Jan Kallwejt (Księga I: Gospodarstwo), Mirella von Chrupek (Księga II: Zamek), Studio Fontarte (Księga III: Umizgi), Tomasz Kaczkowski (Księga IV: Dyplomatyka i łowy), Karolina Zajączkowska (Księga V: Kłótnia), Arobal / Bartek Kociemba (Księga VI: Zaścianek), Agata Kalinowska (Księga VII: Rada), Manio Lo / Mariusz Walterowicz (Księga IX Zajazd). Kolejny plakat przygotuje fotografka Anna Walterowicz.

Marta Zdulska, plakat do IX Księgi: Bitwa
Wystawa podsumowująca projekt: styczeń 2018 roku
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR