• 2017-09-01

TIFF Festival w BWA Wrocław

Po raz drugi BWA Wrocław wspólnie z TIFF Festival zaprasza na kolejną edycję festiwalu. W BWA Wrocław, w różnych galeriach, zostaną zaprezentowane trzy wystawy: Przywiezione, Rozpoznane i 140 Słonecznych dni.

Z Archiwum Witolda Romera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Z Archiwum Witolda Romera (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na wystawie Przywiezione zaprezentowane zostaną fotografie, które przyjechały do Wrocławia po 1945 roku wraz z ludźmi na nowo zasiedlającymi to miasto. Zdjęcia te migrowały wraz ze swoimi właścicielami z różnych powodów i z różnych stron Polski lub świata. Zostały przywiezione przez tych, którzy znaleźli się tu dobrowolnie lub z przymusu, tuż po wojnie lub później w okresie PRL-u, a także przez tych przyjeżdżających tu do dziś w poszukiwaniu pracy, wykształcenia, awansu społecznego, możliwości rozwoju. Są to zdjęcia, na których nie widać Wrocławia – widać za to miejsca, wspomnienia, ludzi i rzeczy, które zostały tam, skąd przyjechano.

Rozpoznane: Podczas trzytygodniowego pobytu we Wrocławiu artyści: Diana Lelonek (PL), Harmen de Hoop (NL) oraz Salvi Danés (ES) eksplorowali miasto, skupiając się na jego zasobach rozumianych jako: architektura, miejsca, przedmioty oraz ludzie – czyli na elementach składających się na jego tożsamość. Szczególną uwagę poświęcili tym, które w wyniku zmian modernizacyjnych uznawane są za nieistotne, uległy zapomnieniu lub zostały odrzucone. Zastanawiając się nad ponownym włączeniem tych zasobów w obieg współczesnego miasta i ich znaczeniem, artyści przyjrzeli się obszarom, na których dokonały się największe zmiany urbanizacyjne, poświęcając uwagę rewitalizacji miasta oraz jej skutkom. W polu ich zainteresowania znalazły się miejsca generujące drugie życie przedmiotów: pchle targi, uliczne stragany, a także mieszkańcy i ich historie.

Diana Lelonek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Diana Lelonek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Jesteśmy całkiem interesującym krajem, jesteśmy ciekawymi ludźmi” mówi Mateusz Jaźwiecki. Od kilku lat podróżuje po Polsce i fotografuje. Lubię patrzeć na fasady, na powierzchnię i dostrzegać to, co z początku wydaje się przezroczyste. Wakacje nad polskim morzem, demonstracje w Warszawie, krajobraz powiatowego miasta gdzieś na południu Polski, napotkanych ludzi, naszą przestrzeń wspólną – to zobaczymy na zdjęciach Jaźwieckiego. Tytułowe sto czterdzieści słonecznych dni w roku to stosunkowo niedużo. „Dla mnie wystarczy” – przyznaje autor.

Przywiezione. Z Archiwum Witolda Romera
Kuratorzy: Agnieszka Pajączkowska, Łukasz Rusznica
Od 7 września do 29 października 2017  roku
Galeria Dizajn BWA Wrocław

Diana Leonek. Harmen de Hoop, Salvi Danés. Rozpoznane
Kuratorzy: Maciej Bujko, Franek Ammer
Od 7 do 30 września 2017 roku
Galeria Studio BWA Wrocław

Mateusz Jaźwiecki. 140 Słonecznych dni
Od 7 do 17 września 2017 roku
Galeria SiC! BWA Wrocław

Dodaj komentarz