Widomska i Bugalski zapraszają do jaskini

Michał Bugalski i Małgorzata Widomska są rodzeństwem. On zajmuje się fotografią, a ona przede wszystkim malarstwem. Nie miałoby to być może większego znaczenia, gdyby nie fakt, że kilka lat temu postanowili tworzyć wspólne prace poprzez zestawianie ze sobą wielkoformatowych zdjęć i abstrakcyjnych obrazów, ujawniając tym samym podobieństwa i zależności, z których sami wcześniej nie zdawali sobie sprawy.

Małgorzata Widomska,  Michał Bugalski, „Jaskinia”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Małgorzata Widomska, Michał Bugalski, „Jaskinia” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawę opisuje Małgorzata Widomska: Przywołując obecność domu rodzinnego w galerii poruszamy się w głąb dzieciństwa, czyli przestrzeni, która wydaje się pełnić symboliczną rolę wypełnienia braku podmiotu, którym już dłużej nie jesteśmy. Poprzez obraz staramy się wywołać w sobie i odbiorcy doświadczające dziecko. Jego ciekawość i odwagę. Nieskomplikowane formy, mówią o silnych, prostych uczuciach, powstrzymują od wartościowania.

Pomimo, że z łatwością identyfikujemy w naszych pracach zdarzenia i osoby, fotografie Michała jak moje obrazy są bardzo bliskie abstrakcji. Jest to abstrakcja pozostająca w pewnym rozdarciu; niechętnie wyzbywa się funkcji ikonograficznej jednocześnie traktuje treść, jako redukcję doświadczenia. Staramy się włączyć pamięć w zmysłowość obrazu, ponieważ tęsknimy zmysłami, nimi również rozumiemy. Sama sytuacja zderzenia narracji siostry i brata uwidacznia podobieństwa i różnice percepcji. Tytułowa jaskinia jest miejscem ukrytych misteriów i inicjacji, sceną narodzin relacji i świadomości, pierwszym polem sztuki.

Małgorzata Widomska (1978) – zajmuje się malarstwem, rysunkiem i instalacją malarską. Współpracuje z Instytutem Edukacji Artystycznej w Warszawie, gdzie prowadzi pracownię rysunku. W roku 2013 uzyskała stopień doktora na ASP w Krakowie. W latach 1998–2003 studiowała malarstwo na ASP w Gdańsku. Miała wystawy indywidualne m.in. w Różni (Warszawa 2016), w galerii Piekary (Poznań 2016). Mieszka i pracuje w Warszawie.

Michał Bugalski (1985) – kończył fotografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, gdzie pracuje jako asystent w 4 pracowni fotografii. Absolwent Interdyscyplinarnych Studiów Doktorancki na Wydziale Komunikacji Multimedialnej na UAP. Laureat nagrody głównej na Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 6 w 2011 roku.

Małgorzata Widomska, Michał Bugalski. Jaskinia
Otwarcie: 1 września 2017 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 15 września 2017 roku
Galeria lokal_30 w Warszawie

Dodaj komentarz