• 2017-09-01

Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina z sonatą

15. edycja festiwalu Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina będzie poświęcona sonacie. W drugi (9–10) oraz trzeci (15–17) weekend września w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku wybrzmi jednak nie tylko muzyka Chopina.

Zbigniew Raubo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Raubo (źródło: materiały prasowe organizatora)

W 1839 roku Chopin donosił swojemu przyjacielowi Julianowi Fontanie: „Ja tu piszę Sonatę si b mineur [b-moll], w której będzie mój marsz, co znasz.” I rzeczywiście, znają go niemal wszyscy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że słynny… marsz żałobny Chopina, to właśnie trzecia część jego Sonaty b-moll. Można zatem powiedzieć, że sonaty Chopina znamy wszyscy. Tyle, że w wyborze…

Współczesny amerykański pianista i muzykolog Charles Rosen pytał w swojej monograficznej książce poświęconej formie sonaty: „Co oni w tej Warszawie mogli wiedzieć o sonacie?”. Co mogli wiedzieć w tej Warszawie będzie można sprawdzić w Płocku. Program tegorocznej jubileuszowej edycji festiwalu Chopiniana zogniskowany jest właśnie wokół sonaty – formy muzycznej, która swoją nazwę wzięła od włoskiego słowa sonare – brzmieć. A zabrzmią nie tylko utwory Chopina. W trakcie pięciu festiwalowych dni, poza kompletem sonat Chopina, będzie można wysłuchać również utworów Liszta, Rachmaninowa, Beethovena, Scarlattiego czy Strawińskiego. Wystąpią uznani muzycy różnych pokoleń. Czeska pianistka Petra Matějová zagra koncert na fortepianie Bechstein z początku XX wieku i pokaże szeroką, choć subiektywną, perspektywę sonaty od Scarlattiego po Strawińskiego. Zbigniew Raubo – polski pianista, laureat wielu prestiżowych nagród i pedagog – pokaże wzajemne związki między dwiema klasycznymi formami: wariacją i sonatą, prezentując dzieła Beethovena i Rachmaninowa. Program zamknie koncert poświęcony muzyce kameralnej. Marcin Zdunik (wiolonczela), Łukasz Długosz (flet) oraz Andrzej Jungiewicz (fortepian) zagrają m.in. Sonatę g-moll Chopina na fortepian i wiolonczelę oraz Trio g-moll.

Festiwal Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina realizowany jest od 2002 roku. Prezentuje twórczość i postać Fryderyka Chopina w nowatorski i niekonwencjonalny sposób – nie tylko poprzez koncerty, ale również przez rozmaite wydarzenia towarzyszące. Jego tradycją są koncerty w miejscach związanych z życiem Chopina. Festiwal powstał i przez wiele lat odbywał się w Warszawie. Obecnie koncerty organizowane są na terenie Mazowsza.

Chopiniana – Dni Fryderyka Chopina 2017
9 i 10; 15 i 17 września 2017 roku
Płock

Dodaj komentarz