Miłość, życie, śmierć na Stacji Literatura 22

Miłość, życie, śmierć – trzy najważniejsze i najbardziej tajemnicze tematy literatury będą inspirować uczestników tegorocznej, 22. już edycji festiwalu Stacja Literatura w Stroniu Śląskim.

Festiwal Stacja Literatura 22 w Stroniu Śląskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Stacja Literatura 22 w Stroniu Śląskim (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tym razem zajmą nas sprawy najbardziej uniwersalne i bliskie każdemu. Już w czwartek, 7 września o godz. 21.00 w Aparthotelu odbędzie się wernisaż prac plastycznych Kory, znanych dotychczas wyłącznie najbliższym. Tego samego wieczoru o 22.00 będzie miała miejsce dyskusja o twórczości Tomasza Pułki z udziałem Pawła Kaczmarskiego, Marty Koronkiewicz i Andrzeja Sosnowskiego.

8 i 9 września od godz. 9.00 w mieszkaniach mieszczących się w kompleksie Czarna Góra zaplanowano serię zajęć w siedmiu pracowniach dla ponad stu osób. Warsztaty dla uczestników projektu Kultura w Internecie poprowadzą Maciej Jakubowiak i Paulina Małochleb; Czytam naturalnie – Justyna Bargielska i Andrzej Sosnowski; Muzyka z poezją – Kora, Kamil Sipowicz i Filip Łobodziński, a Klasyka od nowa – Kacper Bartczak i Lynn Suh. W kolejnych dwóch pracowniach odbędą się zajęcia dla autorów znajdujących się przed debiutem książkowym. Z finalistami 11. edycji Połowu pracować będą Marta Podgórnik i Marcin Sendecki, a z autorami „pierwszej książki” spotkają się Roman Honet oraz Joanna Mueller. Ostatnia, siódma pracownia to projekt Po debiucie dla autorów drugiej lub trzeciej książki poetyckiej, prozatorskiej albo eseistycznej. Tutaj prowadzącymi będą Jacek Dehnel oraz Piotr Matywiecki.

8 września o godz. 21.00 w Aparthotelu wybrzmi Pan z tamburynem – koncert piosenek Boba Dylana z książki Duszny kraj w wykonaniu Filipa Łobodzińskiego i Jacka Wąsowskiego. 9 września w tych samych okolicznościach odbędą się zaś Medytacje na kontrabas i klarnet w wykonaniu duetu Paweł Szamburski i Olo Walicki.

Program literacki w CETiK-u w Stroniu Śląskim zainicjują z kolei dwie prezentacje w ramach nowego cyklu Jeden akapit. To kilkuminutowe wydarzenia, w trakcie których tłumacze będą mieli za zadanie opowiedzieć o książce w oparciu o jeden wybrany akapit. W tej formule Andrzej Sosnowski zaprezentuje Kochając Henry’ego Greena, a Jacek Dehnel – Zimowe królestwo Philipa Larkina.

Europejskie Forum Literackie zaprezentuje wzorcowe europejskie inicjatywy i zagadnienia związane z Mecenatem dla literatury. Punktem wyjścia dla dwóch debat z tego cyklu – Projekt literatura oraz Pomysł na literaturę – będą odpowiedzi z ankiety, które były publikowane w kolejnych numerach „biBlioteki”.

Osiem książek poetyckich zostanie zaprezentowanych w ramach klasycznego już cyklu Stacja nowa książka na dwóch wyjątkowych spotkaniach autorskich. 8 września pod przewodnictwem Marty Koronkiewicz odbędzie się rozmowa Literatura na wysypisku kultury, w której wezmą udział: Przemysław Owczarek ze swoim Jarzmem, Marta Podgórnik z Zimną książką, Robert Rybicki z Darem Meneli oraz Piotr Matywiecki z poematem Palamedes. 9 września publiczności zaprezentują się zaś Kacper Bartczak ze swoim pierwszym zbiorem wierszy Pokarm suweren, Martyna Buliżańska z wizyjną, Roman Honet z publikacją ciche psy oraz Szymon Słomczyński z książką Latakia. Tę rozmowę poprowadzi Maciej Jakubowiak. Ważnym elementem dopełniającym Stację nowa książka będą dwa spotkania poświęcone muzykom śpiewającym teksty poetyckie. Piątkowa rozmowa Muzyka z poezją, prowadzona przez Kamila Sipowicza, będzie związana z premierami książek Boba Dylana Duszny kraj oraz Patti Smith Tańczę boso w przekładach Filipa Łobodzińskiego.

Na Stacji Literatura 22 odbędzie się także oficjalna premiera nowego, uzupełnionego wydania książki Stoję, czuję się świetnie Kory, w twórczości której „rzeczywistość jest przefiltrowana przez emocje, często szeroko rozpięte: drapieżność występuje obok liryczności, a wzruszenie ociera się o gniew”. Rozmowę z artystką pod tytułem Życie w piosence poprowadzi Olga Tokarczuk.

Podobnie jak podczas ubiegłorocznej edycji festiwalu, również i w tym roku wybrzmią Nowe głosy z Europy. Tym razem będzie to trójka poetów z Bośni i Hercegowiny, Belgii oraz Walii: Asja Bakić, Charlotte Van den Broeck oraz Llŷr Gwyn Lewis. Piątkowe spotkanie pod tytułem Intymność w wierszu poprowadzi poeta, nauczyciel akademicki oraz tłumacz Kacper Bartczak; wówczas czytane będą polskie przekłady ich wierszy.

Spotkanie Nieśmiertelność będzie towarzyszyć premierze dzieł zebranych Wybieganie z raju (2006–2012) Tomasza Pułki. Tragicznie zmarły poeta stał się – obok Konrada Góry – jednym z twórców wyznaczających kondycję młodego wiersza polskiego. W dyskusji prowadzonej przez Karolinę Felberg-Sendecką wezmą udział Radosław Jurczak, Dawid Mateusz oraz Magdalena Pułka.

Wydarzenia skupione wokół głównego programu literackiego zakończą dwa występy muzyczno-poetyckie zatytułowane Muzyka słowa. W piątek Marcin Sendecki przy muzycznym wsparciu Ola Walickiego przeczyta fragmenty swojego najnowszego tomu W, sobotnie wydarzenia natomiast podsumuje Andrzej Sosnowski z zespołem Chain Smokers koncertem prezentującym najnowszy tom poety Trawers.

Stacja Literatura 22
8 i 9 września 2017 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz