• 2017-08-30

Znamy program Ars Independent 2017!

Ujawniono już pełny program tegorocznej odsłony Ars Independent – katowickiego festiwalu filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu. Od 26 września do 1 października, przez 6 festiwalowych dni, na uczestników festiwalu czekać będzie ponad 40 wydarzeń: od  konkursowych Czarnych Koni po staroszkolne Retro Anime czy Najgorsze Gry Świata.

Czarne Konie, statuatki (źródło: materiały prasowe)

Czarne Konie, statuatki (źródło: materiały prasowe)

Ars Independent 2017 obejmie 12 multimedialnych sekcji. W ich ramach będzie można zobaczyć: 18 pełnometrażowych filmów, 72 krótkometrażowe animacje oraz 69 wideoklipów. Łącznie daje to aż 2504 minuty materiału wideo! Ponadto na interaktywnych wystawach zagoszczą 33 gry wideo.

Festiwal otworzy retromańska pocztówka z lat 90., rewers oscarowego The Room, a przede wszystkim piękna i wzruszająca filmowa opowieść o inności – Brigsby Bear (2017) Dave’a McCary’ego. Zwieńczeniem festiwalu będzie spotkanie z przyrodniczymi miniaturami Jeana Painlevégo – ekscentrycznego awangardzisty francuskiego kina, który od lat 30. XX wieku utrwalał osobliwy, podwodny świat koników morskich i ośmiornic.

Festiwalowe konkursy Czarny Koń

Jak co roku sednem festiwalu będą międzynarodowe konkursy nowej, młodej i debiutanckiej twórczości – Czarne Konie. Podobnie jak w roku ubiegłym, to festiwalowa publiczność (a nie arbitralne jury) zadecyduje o przyznaniu nagród w kategoriach: filmu, animacji, gier wideo i wideoklipu. Wśród 6 nominowanych pełnych metraży na ekranie zagości m.in. głośny portret pary artystów, Zuzanny Bartoszek i Wojtka Bąkowskiego, czyli Serce miłości w reżyserii Łukasza Rondudy i na podstawie scenariusza Roberta Bolesto. W konkursie animacji znalazło się 31 krótkometrażowych filmów animowanych, które stanowią przekrój przez nieokiełznaną wyobraźnię młodego pokolenia i współczesne możliwości w kreowaniu światów filmowych. Konkursowa wystawa Czarnych Koni Gier Wideo to tym razem 7 tytułów. Wśród nich m.in. Everything Davida O’Reilly’ego, innowacyjny projekt igrający z samą koncepcją gry wideo. Najmłodszy na festiwalu konkurs, Czarny Koń Wideoklipu, złoży się z 27 teledysków, które zarysują szeroki horyzont, za który spoglądają dzisiaj reżyserzy wideoklipów. To, co za nim się znajduje, nierzadko będzie odległe od naszych przyzwyczajeń z MTV czy Youtube’a.

Pozakonkursowe sekcje i wydarzenia

Międzynarodowe konkursy to jednak nie wszystko. Na festiwalu znalazło się również miejsce dla wydarzeń filmowych, takich jak jubileuszowy przegląd twórczości Jerzego Kawalerowicza, współtwórcy polskiej szkoły filmowej, czy prezentacja dokumentów muzycznych z całego świata. Na miłośników animacji czeka wybór kultowych filmów anime oraz najciekawsze szorty z londyńskiej Royal College go Art, a także przegląd animowanych teledysków. Tematykę z pogranicza gier wideo zaprezentują dwie wystawy: Najgorsze gry świata oraz wystawa przybliżająca nowości ze studia Artifex Mundi. Ponadto podczas Nocnej Giełdy Gier Wideo odbędą się targi i showcase polskich indyków oraz eksperymentalny spektakl: granie w polski przebój świata gier pt. Superhotz, który muzyką graną na żywo urozmaici duet Lód 9. Sekcja związana z wideoklipem przybliży widzom zagadnienia związane z estetyką szoku w teledyskach, filmowymi wideoklipami, teledyskami interaktywnymi i 360 w goglach VR. W jej ramach odbędzie się również kinowy seans Odysei autorstwa zespołu Florence and the Machine.

Program Ars Independent uzupełnią wydarzenia towarzyszące: konkurs filmowy KTW 30[s] w Najmniejszym Kinie Świata, audiowizulany spektakl na marginesach filozofii, Where the Soul is?, czy promocja książki Chroma: Księga Kolorów Dereka Jarmana wraz z odświeżeniem jego queerowego filmu Jubileusz. Ponadto organizatorzy festiwalu szykują nietuzinkową wycieczkę do Krainy Grzybów, czyli wystawę Jak jabłko? Wiktora Striboga opartą na postinternetowej, wiralowej serii youtube’owej.

Nigdy nie planujemy Arsa w oparciu o odgórnie narzucony motyw przewodni. To, co każdego roku wspólnie przeżywamy pod koniec września w Katowicach, to bezpretensjonalny i fragmentaryczny wybór zagadnień, które wydają się nam szalenie interesujące w kontekście współczesnej kultury audio-wideo – mówi Bartek Sołtysik, rzecznik medialny Ars Independent.

Ars Independent Festival 2017
Od 26 września od 1 października 2017 roku
Kino Kosmos, kino Światowid, kino Rialto, klubokawiarnia Drzwi Zwane Koniem, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów
Katowice

Dodaj komentarz