Pokaz w Zachęcie

Zachęta – jak każda galeria – dąży, by określano ją mianem najlepszej. Z tematem tym dowcipnie zmierzyli się artyści z grupy Azorro, gdy w Berlinie poszukiwali dla siebie tytułowej The Best Gallery – takiej, w której chcieliby umieścić swoje prace. Po latach zrealizowali swój plan, a ich film stał się w tym roku częścią naszej kolekcji.

„Pokaz w Zachęcie”, proj. Rafał Dominik  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„The Best Gallery ”, proj. Rafał Dominik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zachęta jest galerią wystaw czasowych i nie ma stałej ekspozycji, ale ten brak daje impuls do cyklicznego prezentowania fragmentów zbiorów w różnych zestawieniach. Tym razem zostanie pokazana większość ostatnio zakupionych prac, ukazując, że ich wybór jest ściśle związany z działalnością galerii.

Determinująca dla decyzji o włączeniu pracy do kolekcji jest zgodność z przyjętym profilem zbiorów galerii oraz ich korespondowanie z dziełami już znajdującymi się w jej posiadaniu. W ten sposób powstają wspólne narracje, a prace wchodzą ze sobą w dialog. Te zależności oraz różne drogi pozyskiwania dzieł do kolekcji ilustruje Rafał Dominik w infografice stworzonej specjalnie na potrzeby tego pokazu. Dopełnia ją wybór slajdów z dokumentacji fotograficznej Zachęty, pokazujący związki artystów z galerią.

Z tegorocznych nabytków zaprezentowane będą nieomal wszystkie. Zabraknie jedynie instalacji 3 x U Aleksandry Ska, którą niedawno można było oglądać na wystawie Poza zasadą przyjemności. Afektywne operacje, oraz instalacji 15 Polish Painters Portera McCraya prezentowanej aktualnie w estońskim KUMU Art Museum. Zdecydowano się zaś dołączyć dzieło Kojiego Kamojiego zakupione do kolekcji w 2015 roku, nie mające jednak dotąd publicznej premiery jako część naszych zbiorów.

The Best Gallery
Artyści: Azorro (Oskar Dawicki, Igor Krenz, Wojtek Niedzielko, Łukasz Skąpski), Karolina Breguła, Stefan Gierowski, Elżbieta Jabłońska, Jerzy Jarnuszkiewicz, Koji Kamoji, Anna Molska, Tomasz Osiński, Katarzyna Przezwańska, Konrad Smoleński, Olga Wolniak, Ewa Zarzycka
Kuratorki: Małgorzata Bogdańska, Joanna Egit-Pużyńska, Maria Świerżewska
Od 30 sierpnia do 15 października 2017 roku
Zachęta Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie

Dodaj komentarz