Wpływ rewitalizacji na ekosystem. Podsumowanie Szychty kreatywnej

Szychta kreatywna była trzyetapowym projektem realizowanym przez Muzeum Śląskie we współpracy z Norweskim Instytutem Badań Dziedzictwa Kulturowego. 7 września w sali ekspozycyjnej Centrum Scenografii Polskiej odbędzie się spotkanie promujące wydawnictwo elektroniczne podsumowujące Szychtę. Będzie ono połączone z rozmową dotyczącą wpływów rewitalizacji na ekosystem.

Muzeum Śląskie w Katowicach, fot. MacQtosh (źródło: Wikimedia. Na licencji CC BY-SA 4.0)

Muzeum Śląskie w Katowicach, fot. MacQtosh (źródło: Wikimedia. Na licencji CC BY-SA 4.0)

Głównym celem Szychty kreatywnej było podkreślenie wagi zintegrowanego podejścia do rewitalizacji, która powinna się wiązać nie tylko z odnawianiem budynków i kształtowaniem przestrzeni publicznej, ale także z dbaniem o relacje społeczne i tożsamość miejsca.

W ramach przedsięwzięcia zaprezentowano najlepsze polskie i europejskie przykłady kompleksowego podejścia do procesu rewitalizacji. Stworzono jednocześnie platformę wymiany doświadczeń między przedstawicielami jednostek samorządowych i organizacji pozarządowych oraz lokalnymi aktywistami działającymi na rzecz swojej społeczności.

Podsumowaniem dwuletniego projektu jest dostępne bezpłatnie wydawnictwo elektroniczne, w którym znajdą się artykuły przygotowane przez ekspertów zaproszonych do czynnego udziału w Szychcie kreatywnej. Teksty zostały poświęcone zarówno działaniom miękkim, jak i zagadnieniom architektonicznym oraz inwestycyjnym. Niezwykle istotnym elementem publikacji jest dziesięciopunktowa rezolucja wypracowana w trakcie realizacji projektu.

Udostępnienie wydawnictwa będzie połączone ze spotkaniem, w trakcie którego zostaną poruszone kwestie oddziaływania procesów rewitalizacyjnych na otoczenie rozumiane jako złożony ekosystem społeczno-urbanistyczny. W dyskusji wezmą udział Maria Wawer i Aleksandra Czupkiewicz – autorki instalacji Pozdrowienia z Katowic zrealizowanej w ramach projektu Performatywny Magazyn, Agnieszka Nowicka i Gabriela Wojciechowska z Koła Naukowego Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Industria z Politechniki Wrocławskiej, Olga Gałek z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych oraz Laima Nomeikaite i Sveinung Berg z Norweskiego Instytutu Badań Dziedzictwa Kulturowego.

7 września o godz. 18.00 w sali ekspozycyjnej Centrum Scenografii Polskiej

Wpływ rewitalizacji na ekosystem. Podsumowanie Szychty kreatywnej
7 września 2017 roku, godz. 18.00
Centrum Scenografii Polskiej
Katowice

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR