Swietłana Aleksijewicz w Krakowie

4 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbędzie się spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz. Dzień później pisarka odbierze zaś Nagrodę Nowa Kultura – Nowej Europy im. Stanisława Vincenza przyznawaną podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy.

Swietłana Aleksijewicz w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Swietłana Aleksijewicz w Krakowie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Forum Ekonomicznego Nowa Kultura-Nowej Europy im. Stanisława Vincenza przyznawana jest od kilku lat osobom oraz instytucjom popularyzującym kulturę krajów Europy Środkowej i Środkowowschodniej. Nagrodę w wysokości 40 000 zł przyznaje Kapituła Nagrody, którą tworzą: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa, Prezes Instytutu Studiów Wschodnich, laureaci nagrody oraz przedstawiciele instytucji działających w obszarze kultury, nauki i edukacji zaproszeni przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. O przyznaniu nagrody Aleksijewicz zadecydowała tematyka pisanych przez nią reportaży, a także międzynarodowy wydźwięk jej pisarstwa, które niezaprzeczalnie przyczyniło się do upowszechnienia wiedzy o trudnej historii XX-wiecznej Rosji i Białorusi  bez jej spłycania. Aleksijewicz przyjęła zaproszenie organizatorów do osobistego odebrania nagrody; pojawi się więc na uroczystej gali połączonej z inauguracją Forum Ekonomicznego w Krynicy. Z kolei dzień wcześniej spotka się z sympatykami swej twórczości w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

Swietłana Aleksijewicz to białoruska reporterka tworząca w języku rosyjskim, twórczyni unikalnej metody reporterskiej zwanej „powieścią zbiorową” lub „powieścią-oratorium”, laureatka literackiej Nagrody Nobla z 2015 roku i gość 7. edycji Festiwalu Conrada w Krakowie.

Spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz
Poprowadzi: Łukasz Wojtusik
4 września 2017 roku o godzinie 20.00
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz