Słodko-gorzka Polska

Na wystawie POLSKA, prezentowanej w ramach zamkowego programu wakacyjnego PLAN B, zobaczyć można około 300 zdjęć, wybranych z tysięcy fotografii, które składają się na swoisty pamiętnik z podróży Michała Szlagi przez Polskę.

Michał Szlaga, „Polska”  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Michał Szlaga, „Polska” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ta jest efektem ponad 10 lat pracy fotografa. Zdjęcia składające się na wystawę, wbrew wyrywkowej formie, tworzą spójną estetycznie całość. Na pozór przypadkowe kadry z podróży układają się z jednej strony w opowieść o Polsce, z drugiej – wychodząc poza warstwę dokumentalną – są zapisem poszukiwania piękna w codzienności i banalności.

Jak pisze Krzysztof Miękus, kurator wystawy: Michał Szlaga ogląda Polskę z perspektywy pociągu, z samochodu, czy jako przechodzień – rzadko jest uczestnikiem zdarzeń, ale niemal zawsze potrafi podejść bardzo blisko tego, co go interesuje. Ta Polska jest słodko-gorzka: przaśna i kiczowata, ale zarazem autoironiczna lub pogrążona w refleksyjnej zadumie.

Michał Szlaga – urodził się w 1978 roku, absolwent oraz wykładowca gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się fotografią i wideo. Debiutował serią inscenizowanych autoportretów pod tytułem What made me?. Systematycznie dokumentuje polską rzeczywistość: Reality (2007), Prostytutki (2010). W latach 2000-2013 zajmował się fotografowaniem Stoczni Gdańskiej, na słynny już projekt Stocznia składają się fotografie dokumentujące ostatnie lata Stoczni Gdańskiej przed jej wyburzeniem. W 2016 roku cały projekt Stocznia trafił do kolekcji paryskiego Centrum Pompidou

Michał Szlaga. POLSKA
Kurator: Krzysztof Miękus
Od 1 sierpnia do 1 września 2017 roku
Spotkanie z artystą: 1 września 2017 roku, godz. 16.00
Galeria Fotografii PF w Poznaniu

1 komentarz do artykułu “Słodko-gorzka Polska”

  1. Pójście na taką wystawę to świetny sposób by spojrzeć na Polskę z innej perspektywy, przy okazji poszukać inspiracji, a być może nawet się czegoś nauczyć ;)

Dodaj komentarz