#detalfest – pora na docenienie detalu

W dniach 5–8 października, równolegle z Festiwalem Designu, odbędzie się w Łodzi #detalfest – pierwszy ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego. Cztery festiwalowe dni wypełnią warsztaty, prelekcje „detalistów” z całej Polski (blogerów, badaczy, dziennikarzy), a także inne atrakcje, wśród których nie zabraknie wystaw, gry miejskiej, a nawet festiwalowego piwa.

#detalfest (źródło: materiały prasowe organizatora)

#detalfest (źródło: materiały prasowe organizatora)

Za pomysłem stoi Maria Nowakowska, związana z markami Łódzki Detal oraz Tu jest detal – budynki z bliska, poświęconymi promocji dziedzictwa architektonicznego z perspektywy szczegółu.

W przygotowywaniu festiwalu towarzyszyło mi kilka pytań, na które szukałam odpowiedzi.  Zastanawiałam się co o historii miasta potrafią powiedzieć jego detale? Czy istnieje granica kiedy prefabrykat zamienia się w sztukę? Czy ornament to naprawdę zbrodnia, a jeśli tak – czy ktoś z nas wolny od recydywy? Chciałabym, byśmy dzięki tej imprezie popatrzyli na detal z nowej perspektywy, jako na nośnik sensów, element gry architektonicznej. Ornament może, ale nie musi oznaczać aniołka z gipsu zamontowanego na elewacji „żeby było ładnie”. Na innym poziomie #detalfest jest wezwaniem do uważności; ma pokazać, że kiedy zwolnimy i zaczniemy się przyglądać naszemu naturalnemu otoczeniu – czyli architekturze – dostrzeżemy w niej wiele piękna i zagadek do rozwiązania. Zależało mi też, by umożliwić uczestnikom zmysłowy kontakt z tematem – stąd warsztaty pozwalające dotknąć ornamentu, stworzyć go z dostarczonych materiałów własnymi rękami, ową „myślącą dłonią”, o której pisze Pallasmaa – mówi Nowakowska.

Festiwal składa się z trzech komponentów. Pierwszym z nich są prelekcje zaproszonych gości z całej Polski, które odbędą się w nietypowym miejscu – odrestaurowanej przez łódzką Izbę Architektów krańcówce tramwajowej w Parku Staromiejskim. Na festiwalu będzie można posłuchać o detalach modernistycznej Gdyni (Muzeum Miasta Gdyni), ornamentach warszawskiej Pragi (Fundacja Hereditas, wydawca „Spotkań z zabytkami”, kaflach Wrocławia (old kafel story), a także o wystroju najbardziej imponujących klatekschodowych kamienic z terenu całego kraju (Klatkowiec). Nie zabraknie gości prezentujących detale Radomia (Katalog Zabytkowej Architektury Radomia), Włocławka (Paulina Szczurek) i Szczecina (Cuda na fasadach).

Drugim elementem są warsztaty, adresowane głównie do osób dorosłych. W grafiku znalazły się dwa warsztaty sztukatorskie pod egidą Vik-Budu, warsztat sgraffito prowadzony przez Aleksandrę Papiernik ze Skarbów Sztuki oraz warsztaty kaligraficzne z Nibme, czyli Aleksandrą Ćwikowską, podczas których będzie można wykaligrafować własny adres w oplocie inspirowanych architekturą ornamentów. Będzie też można popracować w glinie podczas warsztatów ceramicznych prowadzonych w Przychodni Ceramicznej w Art Inkubatorze. Dla dzieci przygotowano warsztat frotażu z elementami grafiki.

#detalfest domyka część „ludyczna”, skupiona na popularyzacji tematyki detalu. Złożą się na nią rozmaite atrakcje, od detalowego lunchu, przez wystawy i foto-spacer, aż po grę miejską. Detalowy lunch organizowany przez Akademię Sztukaterii w Podwórku Hilarego pozwoli przyjrzeć się bliżej samej istocie detalu.

#detalfest – ogólnopolski festiwal detalu architektonicznego
Od 5 do 8 października 2017 roku
Łódź

Dodaj komentarz