Wieczór z surrealistycznym tarotem

Spotkanie z tarotem na wystawie Dali kontra Warhol odbędzie się 8 września o godzinie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Poza zwiedzaniem ekspozycji, na widzów czekać będą tarocistki, a Izabela Dajwłowska opowie gościom o historii powstania surrealistycznej talii tarota Salvadora Dalego oraz o symbolice poszczególnych kart.

Gala i Salvador Dali, 1958, Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images (źródło: materiały prasowe)

Gala i Salvador Dali, 1958, Keystone-France/Gamma-Keystone via Getty Images (źródło: materiały prasowe)

Po cieszących się popularnością wieczorach muzycznych z Piotrem Metzem z odsłuchami płyt, do których okładki zaprojektował Andy Warhol, organizatorzy wystawy szykują dla publiczności kolejne atrakcje, tym razem skupione wokół osoby Salvadora Dalego. Nie wszyscy wiedzą, że artysta zaprojektował całą talię kart tarota, wokół której narosło wiele legend. Podczas spotkania zwiedzający będą mieli niepowtarzalną okazję poznać je bliżej i przyjrzeć się dokładnie kartom zaprojektowanym przez Salvadora Dalego.

Na wystawie Dali kontra Warhol znajduje się ponad 120 oryginalnych prac obu artystów starannie wyselekcjonowanych z prywatnych kolekcji i fundacji. Wśród nich są dwa unikatowe projekty kart z Arkan Małych – Szóstka Mieczy – symboliczna wyprawa przez Styks, która oznacza wewnętrzną emigrację i przejście na drugą stronę oraz Dwójka Buław – oznaczająca pewność siebie, odrodzenie, początek działania i obranie dobrej drogi. Więcej o symbolice Tarota opowie podczas spotkania Izabela Dajwłowska z portalu Alchemia Duszy i Ciała, która wraz z innym tarocistami będzie także udzielała porad i odpowiadała na pytania zwiedzających.

Oryginalne karty Tarota Dalego są litografiami. Powstawały w latach 1970–1974, choć cała Talia Universal Dali Tarot ukazała się drukiem w 1984 roku. Każda karta odbita została w 250 egzemplarzach, które zostały ponumerowane i własnoręcznie podpisane przez artystę. 250 egzemplarzy razy 78 kart daje sumę 19,5 tysiąca tarotowych litografii.

Matryce prac prawdopodobnie zostały zniszczone, wiadomo jednak, że Dali notorycznie łamał tę regułę, bo zawsze zależało mu na pieniądzach. Dlatego właśnie wielu artystów, krytyków i właścicieli galerii sztuki wyrażało się o nim z pogardą jako o tym, który wciąż wypuszcza dodatkowe kopie swoich prac i przez to psuje rynek. Dali zupełnie się tym nie przejmował. „Byłbym w stanie zrobić wszystko tylko dla pieniędzy” – wyznawał w wywiadach. W swoim tarocie sportretował siebie na karcie Maga sztukmistrza, mistrza iluzji, oraz jako Króla Denarów – Krezusa tego świata.

Karty Tarota to 78 obrazów. W skład wchodzą 22 Arkana Wielkie i 56 Arkan małych które zawierają w sobie po 14 kart czterech żywiołów Ziemi, Wody, Ognia i Powietrza.

Ambasadorami wystawy Dali kontra Warhol są Szymon Majewski, dziennikarz, showman, autor programów satyrycznych oraz Stach Szabłowski, krytyk sztuki, kurator, publicysta.

Wieczór z surrealistycznym tarotem w ramach wystawy Dali kontra Warhol
8 września 2017 roku, godzina 19.00
Wystawa potrwa do 7 października 2017 roku
Producent i organizator wystawy: Art Production DAT
Pałac Kultury i Nauki (IV piętro)
Warszawa

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR