• 2017-08-28

Wewnętrzni turyści i niebezpieczne podróże

Czym charakteryzuje się współczesna turystyka? Kim są turyści w dzisiejszym świecie portali społecznościowych i tanich linii lotniczych? Czego i kogo szukają? – między innymi na te pytania postarają się odpowiedzieć twórcy spektaklu Turyści, który będzie miał premierę już 2 i 3 września w Warszawie. Spektakl – realizowany przez profesjonalnych aktorów we współpracy z młodzieżą szkolną – w październiku pojedzie w trasę po szkołach w całej Polsce.

„Turyści”, reż. Dawid Żakowski, fot. Robert Sampławski, Werona Rygiel (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Turyści”, reż. Dawid Żakowski, fot. Robert Sampławski, Werona Rygiel (źródło: materiały prasowe organizatora)

Turyści to spektakl-performance, autorski dramat napisany przez Patrycję Dołowy, inspirowany współczesnymi wydarzeniami i tekstem Much Jean-Paula Sartre’a. Performatywny duet – reżyser Dawid Żakowski i scenografka Katarzyna Pol – ustawia na scenie sytuację tak, by pojawiający się bohaterowie, Orestes i Elektra, nie zdawali sobie sprawy z granicy, za którą ich wzajemna relacja Obcy–Inna odegra znaczącą rolę w przestrzeni, w której się znaleźli.

Zainteresowało nas zjawisko tzw. „czarnej turystyki”, czyli poszukiwania coraz to nowych skrajnych doświadczeń, wyrazistych emocji poprzez podróżowanie do miejsc ogarniętych konfliktami. Pragnienie takich doświadczeń staje się w naszej diagnozie znamienne dla współczesnego człowieka jako silna potrzeba indywidualizacji, ale też konfrontowania się w ten sposób ze swoją tożsamością – wyjaśnia Dawid Żakowski, reżyser przedstawienia. – W spektaklu pojawia się też introwertyczny wymiar podróży w głąb siebie – dodaje Żakowski.

„Nic wam nie grozi. Te krzyki oznaczają po prostu, że ceremonia się zaczęła” – tak rozpoczyna się dramat. – „15 lat temu królowa Klitaimestra wyszła na wały z łaskawie dziś panującym Ajgistem. Mieszkańcy Argos nie powiedzieli nic, bo nudzili się i tęsknili za widokiem gwałtownej śmierci. Wystarczyłoby wtedy słowo. Ale co was to wszystko obchodzi, nie jesteście z Argos”

Celem Stowarzyszenia Sztuka Nowa, odpowiedzialnego za spektakl Turyści, jest produkcja przedsięwzięć realizowanych przez profesjonalnych artystów, które przez zaangażowanie w proces kreacji różnych grup społecznych tworzą nowe jakości w sztuce i nawiązują istotny dialog społeczny. Dzięki takim działaniom kolektyw Sztuki Nowej dociera do szerokiej grupy młodych ludzi ze szkół. W zeszłym roku spektakl Badania solarystyczne 2.0 zobaczyło ok. 1000 młodych widzów.

Reżyseria: Dawid Żakowski
Dramaturgia: Patrycja Dołowy
Scenografia/kostiumy: Katarzyna Pol
Występują: Karolina Pawłoś, Vera Popova, Ewa Szewczyk / Magdalena Dębicka, Maciej Tomaszewski, Gosia Trajkowska
Wideo/projekcje: Adrien Cognac
Konsultacje merytoryczne: Mateusz Witkowski, Paula Szewczyk, Majka Wojnar
Produkcja: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Turyści, reż. Dawid Żakowski
Premiera: 2 i 3 września 2017 roku, godz. 19.00
Centrum Lubelska 30/32, Studium Teatralne S/T
Warszawa

Dodaj komentarz