• 2017-08-28

Rzeczywistość fotograficzna

W Galerii OD ZPAF Za Szafą we Wrocławiu zostanie zaprezentowana wystawa  Jacka Lalaka pt. The Black Sun – Continuum. Wystawa towarzyszy jubileuszowi 70-lecia ZPAF.

Jacek Lalak, „Stefanowicka”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Lalak, „Stefanowicka”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeczywistość – potocznie „wszystko co istnieje”, niezależna od nas, jest zmienna w czasie i w przestrzeni. Fotografia z definicji rejestruje „zamraża” rzeczywistość za pomocą światła. Rzeczywistość fotograficzna to rzeczywistość stworzona przez fotografa, istniejąca tylko w jego pracach. Może również zaistnieć w umyśle odbiorcy, każdy bowiem będzie ją sobie odtwarzał patrząc na fotografie. (…)

Wykonując zdjęcia camerą obscurą na materiale typu instant pewnego razu czarne słońce pojawiło się na fotografii wyspy St. Stefan w Czarnogórze. Od tego momentu wykonałem setki zdjęć podczas podróży i sesji fotograficznych, stwarzając własną rzeczywistość z czarnym słońcem. Powstałe krajobrazy mimo klasycznej kompozycji i rozpoznawalności miejsc przedstawiają się surrealistycznie. Wpisują się w moje rozumienie rzeczywistości fotograficznej.

Jacek Lalak

Jacek Lalak – urodził się w 1948 r. w Gorzowie Wielkopolskim. Artysta fotografik, członek ZPAF. Absolwent Politechniki Poznańskiej (Technika Świetlna). Działalność twórcza od 1971 r. Uczestniczył w wielu konkursach i wystawach w kraju i za granicą. W działalności twórczej wykorzystuje budowane osobiście kamery otworkowe, jak również technikę gumy dwuchromianowej. Tych atrakcyjnych, choć trudnych technik uczył młodzież na zajęciach w MDK im. M. Kopernika we Wrocławiu, gdzie pracował jako instruktor fotografii. W

Jacek Lalak. The Black Sun – Continuum
Od 1 do 30 września 2017 roku
Wernisaż: 8 września 2017 roku, godz. 18.00
Galeria OD ZPAF Za Szafą we Wrocławiu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR