• 2017-08-28

Ponad 30 filmów w programie Gdynia Dzieciom na 42. FPFF

Już po raz czternasty dla najmłodszych widzów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przygotowano seanse filmowe i towarzyszące im atrakcje w ramach programu Gdynia Dzieciom. Stowarzyszenie Filmowców Polskich – główny organizator sekcji – proponuje dzieciom i młodzieży repertuar złożony z najnowszych filmów, w tym 24 krótkie filmy animowane oraz dziewięć pełnometrażowych animacji i fabuł, polskich i zagranicznych, z ostatnich lat.

Program Gdynia Dzieciom na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (źródło: materiały prasowe)

Program Gdynia Dzieciom na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (źródło: materiały prasowe)

W programie sekcji Gdynia Dzieciom na 42. FPFF znalazły się między innymi ubiegłoroczny polski film fabularny dla dzieci, Za niebieskimi drzwiami w reżyserii Mariusz Paleja, a także nowe filmy z serii Kuba i Śruba, proponowane przez Studio Filmów Rysunkowych oraz Baśnie i bajki polskie – produkcje Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych autorstwa Lesława Budzelewskiego, Janusza Gałązkowskiego, Ewy Klimas, Ewy Rodewald i innych.

W związku z przypadającymi w tym roku urodzinami dwóch wybitnych twórców polskiej animacji – dziewięćdziesiątymi Witolda Giersza oraz osiemdziesiątymi Zdzisława Kudły – zaplanowano retrospektywy obydwu reżyserów. Z filmów Witolda Giersza wybrano pełnometrażową animację po rekonstrukcji cyfrowej Proszę słonia, oraz produkcje z lat 60. (Wiosenne przygody krasnala, Czerwone i czarne), a także zrealizowaną w roku 2003 Żywą wodę. Z dorobku Zdzisława Kudły zostaną zaprezentowane krótkie animacje z serii Bolek i Lolek i Wyprawa profesora Gąbki oraz pełnometrażowy film Gwiazda Kopernika (zrealizowany wspólnie z Andrzejem Orzechowskim).

Gdynia Dzieciom to nie tylko filmy twórców rodzimych, ale też dzieła artystów zagranicznych, nagrodzone na wiodących festiwalach europejskich (m.​in. Berlinale – sekcja Generation, Giffoni, Ale Kino!), i prezentowane w ramach Panoramy Kina Światowego. W ramach sekcji odbędą się warsztaty z planu filmowego, w trakcie których młodzi widzowie uczestniczą w powstawaniu krótkiego filmu – od scenariusza przez plan zdjęciowy aż do zajęć montażowych, oraz warsztaty z zakresu filmu animowanego, pozwalające na zapoznanie się z różnymi technikami animacji i zakończone samodzielną realizacją animacji.

Program Gdynia Dzieciom na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Od 18 do 23 września 2017 roku
Gdynia

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR