• 2017-08-28

Ponad 30 filmów w programie Gdynia Dzieciom na 42. FPFF

Już po raz czternasty dla najmłodszych widzów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych przygotowano seanse filmowe i towarzyszące im atrakcje w ramach programu Gdynia Dzieciom. Stowarzyszenie Filmowców Polskich – główny organizator sekcji – proponuje dzieciom i młodzieży repertuar złożony z najnowszych filmów, w tym 24 krótkie filmy animowane oraz dziewięć pełnometrażowych animacji i fabuł, polskich i zagranicznych, z ostatnich lat.

Program Gdynia Dzieciom na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (źródło: materiały prasowe)

Program Gdynia Dzieciom na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (źródło: materiały prasowe)

W programie sekcji Gdynia Dzieciom na 42. FPFF znalazły się między innymi ubiegłoroczny polski film fabularny dla dzieci, Za niebieskimi drzwiami w reżyserii Mariusz Paleja, a także nowe filmy z serii Kuba i Śruba, proponowane przez Studio Filmów Rysunkowych oraz Baśnie i bajki polskie – produkcje Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych autorstwa Lesława Budzelewskiego, Janusza Gałązkowskiego, Ewy Klimas, Ewy Rodewald i innych.

W związku z przypadającymi w tym roku urodzinami dwóch wybitnych twórców polskiej animacji – dziewięćdziesiątymi Witolda Giersza oraz osiemdziesiątymi Zdzisława Kudły – zaplanowano retrospektywy obydwu reżyserów. Z filmów Witolda Giersza wybrano pełnometrażową animację po rekonstrukcji cyfrowej Proszę słonia, oraz produkcje z lat 60. (Wiosenne przygody krasnala, Czerwone i czarne), a także zrealizowaną w roku 2003 Żywą wodę. Z dorobku Zdzisława Kudły zostaną zaprezentowane krótkie animacje z serii Bolek i Lolek i Wyprawa profesora Gąbki oraz pełnometrażowy film Gwiazda Kopernika (zrealizowany wspólnie z Andrzejem Orzechowskim).

Gdynia Dzieciom to nie tylko filmy twórców rodzimych, ale też dzieła artystów zagranicznych, nagrodzone na wiodących festiwalach europejskich (m.​in. Berlinale – sekcja Generation, Giffoni, Ale Kino!), i prezentowane w ramach Panoramy Kina Światowego. W ramach sekcji odbędą się warsztaty z planu filmowego, w trakcie których młodzi widzowie uczestniczą w powstawaniu krótkiego filmu – od scenariusza przez plan zdjęciowy aż do zajęć montażowych, oraz warsztaty z zakresu filmu animowanego, pozwalające na zapoznanie się z różnymi technikami animacji i zakończone samodzielną realizacją animacji.

Program Gdynia Dzieciom na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
Od 18 do 23 września 2017 roku
Gdynia

Dodaj komentarz