Nostalgiczna podróż Dominiki Olszowy

Po latach Dominika Olszowy przyjeżdża do domu, do Gorzowa. Nieprzypadkowa data 1 września przypomina o końcu wakacji, kojarzy się z powrotem do obowiązków, codzienności.

Dominika Olszowy, „Sześćdziesiąt sześć czterysta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dominika Olszowy, „Sześćdziesiąt sześć czterysta” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Artystka odnajduje się w świecie przedmiotów, wokół których rodzą się nostalgiczne wspomnienia, reminiscencje młodzieńczej zabawy czy pierwszych artystycznych doświadczeń w lokalnym Teatrze Kreatury. Olszowy (…) refleksji poddaje społeczne zwyczaje, takie jak spotkania przy kawie, które stały się metaforą relacji międzyludzkich czy pretekstem do pielęgnowania znajomości. Dla artystki „kawka” staje się synonimem nierealności i symbolem konsumpcyjnego stylu życia – pobudza do działania i odrywa od rzeczywistości.

Dominika Olszowy działa w kontekście sztuk wizualnych, ale bywa również autorką scenografii, kostiumów do spektakli, członkinią i współzałożycielką hip-hopowego zespołu Cipedrapskuad oraz gangu motocyklowego Horsefuckers M.C. czy kuratorką galerii Sandra. Bardzo często w jej twórczości zaciera się granica pomiędzy sztukami wizualnymi a performatywnymi. Artystka bawi się przyjmowanymi rolami i figurą artysty – raz to ona staje się piosenkarką, performerką, kuratorką, a kolejnym razem do odtwarzania określonej roli zaprasza innych twórców.

Dominika Olszowy jest absolwentką kierunku intermedia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu (studiowała w pracowni wideo prof. Marka Wasilewskiego) oraz stypendystką MKiDN. Swoje prace prezentowała m.in. w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki, CSW w Warszawie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, lokalu_30 czy Galerii Raster w Warszawie. Artystka mieszka i pracuje w Warszawie, do Gorzowa przyjeżdża głównie na święta.

Tekst: Marta Gendera

Dominika Olszowy. Sześćdziesiąt sześć czterysta
Wernisaż: 1 września 2017 roku, godz. 18.00
Wystawa czynna do 8 października 2017 roku
Miejski Ośrodek Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim

Dodaj komentarz