Kraków świętuje urodziny Stanisława Lema

LemCon – czyli wielkie spotkanie fanów twórczości Stanisława Lema – krakowska premiera filmu Autor Solaris w reż. Borysa Lankosza, specjalna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki dedykowana pisarzowi, a także lekcja czytania wokół Niezwyciężonego – tak w skrócie zapowiada się program obchodów urodzin Stanisława Lema w Krakowie. 12 września pisarz obchodziłby swoje 100. urodziny.

Urodziny Lema – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodziny Lema – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trwające aż cztery dni urodziny pisarza rozpoczną się w sobotę 9 września niecodziennym spotkaniem w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12), na który zjadą fani twórczości Stanisława Lema z całego kraju. LemCon połączy wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i fanowskie i stworzy przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie autora. Początek o godz. 12.00.

Przez dwa dni weekendu (9 i 10 września) na Placu Marii Magdaleny trwać będzie specjalna i zarazem ostatnia w tym roku edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, podczas którego swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch książek: Różaniec Rafała Kosika o godz. 13.00 i Stanisław Lem. Życie nie z tej Ziemi Wojciecha Orlińskiego o godz. 14.00.

Nie lada gratkę przygotowano na niedzielę (10 września). Na wyjątkowy spacer po mieście śladami Stanisława Lema zaprasza Wojciech Orliński – autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi – pierwszej polskiej biografii pisarza opublikowanej na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji z Wydawnictwem Agora. Wstęp wolny. Zbiórka na Placu Marii Magdaleny o godz. 15.00.

Dzień później (11 września) w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) odbędzie się lekcja czytania wokół NiezwyciężonegoNiezwyciężony to doskonała realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Lekcja czytania rozpocznie się o godz. 13.00 w Pawilonie Wyspiańskiego i poprowadzi ją Wojciech Orliński.

Kulminacją obchodów będzie wieczór w kinie Kijów. Centrum (12 września). W programie: krakowska premiera filmu Autor Solaris z 2016 roku w reż. Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debatą z udziałem autorów: Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. Autor Solaris to opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Narratorem jest Marek Kondrat, a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemawia głosem Jana Peszka. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

Urodziny Lema
Od 9 do 12 września 2017 roku
Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kraków

1 komentarz do artykułu “Kraków świętuje urodziny Stanisława Lema”

  1. Chętnie się wybiorę, Lem był genialny.

Dodaj komentarz