Kraków świętuje urodziny Stanisława Lema

LemCon – czyli wielkie spotkanie fanów twórczości Stanisława Lema – krakowska premiera filmu Autor Solaris w reż. Borysa Lankosza, specjalna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki dedykowana pisarzowi, a także lekcja czytania wokół Niezwyciężonego – tak w skrócie zapowiada się program obchodów urodzin Stanisława Lema w Krakowie. 12 września pisarz obchodziłby swoje 100. urodziny.

Urodziny Lema – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urodziny Lema – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trwające aż cztery dni urodziny pisarza rozpoczną się w sobotę 9 września niecodziennym spotkaniem w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (ul. Rajska 12), na który zjadą fani twórczości Stanisława Lema z całego kraju. LemCon połączy wątki popularyzatorskie, naukowe, konferencyjne i fanowskie i stworzy przestrzeń dialogu na temat twórczości słynnego na całym świecie autora. Początek o godz. 12.00.

Przez dwa dni weekendu (9 i 10 września) na Placu Marii Magdaleny trwać będzie specjalna i zarazem ostatnia w tym roku edycja Krakowskiego Kiermaszu Książki, podczas którego swoją ofertę zaprezentuje kilkunastu antykwariuszy i bukinistów z Krakowa i regionu. Motywem przewodnim będzie oczywiście twórczość Stanisława Lema. W ramach kiermaszu odbędą się też spotkania premierowe wokół dwóch książek: Różaniec Rafała Kosika o godz. 13.00 i Stanisław Lem. Życie nie z tej Ziemi Wojciecha Orlińskiego o godz. 14.00.

Nie lada gratkę przygotowano na niedzielę (10 września). Na wyjątkowy spacer po mieście śladami Stanisława Lema zaprasza Wojciech Orliński – autor książki Lem. Życie nie z tej ziemi – pierwszej polskiej biografii pisarza opublikowanej na początku sierpnia nakładem Wydawnictwa Czarne w koedycji z Wydawnictwem Agora. Wstęp wolny. Zbiórka na Placu Marii Magdaleny o godz. 15.00.

Dzień później (11 września) w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) odbędzie się lekcja czytania wokół NiezwyciężonegoNiezwyciężony to doskonała realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce, jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Lekcja czytania rozpocznie się o godz. 13.00 w Pawilonie Wyspiańskiego i poprowadzi ją Wojciech Orliński.

Kulminacją obchodów będzie wieczór w kinie Kijów. Centrum (12 września). W programie: krakowska premiera filmu Autor Solaris z 2016 roku w reż. Borysa Lankosza, połączona z wręczeniem nagrody za mural inspirowany twórczością Stanisława Lema oraz debatą z udziałem autorów: Wojciecha Orlińskiego i Borysa Lankosza. Autor Solaris to opowieść o życiu i twórczości Stanisława Lema na tle dramatycznych wydarzeń XX wieku. Narratorem jest Marek Kondrat, a w inscenizowanych scenach biograficznych Lem przemawia głosem Jana Peszka. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek.

Urodziny Lema
Od 9 do 12 września 2017 roku
Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe
Kraków

1 komentarz do artykułu “Kraków świętuje urodziny Stanisława Lema”

  1. Chętnie się wybiorę, Lem był genialny.

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR