• 2017-08-26

Życie Mariana Marzyńskiego w kadrach filmowych

Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie oraz Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas zapraszają na spotkanie z Marianem Marzyńskim, wybitnym polskim dokumentalistą, które odbędzie się w JCC Kraków i będzie poświęcone jego autobiograficznej książce Kino-ja. Życie w kadrach filmowych.

Marian Marzyński, „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych” – plakat  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Marzyński, „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Marzyński jest pierwszym laureatem Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym 4. Ogólnopolskiego i 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych (1964) – za film Powrót statku. Filmy dokumentalne tworzy od ponad 50 lat. W dzieciństwie został uratowany z warszawskiego getta. W latach 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W swojej książce autobiograficznej Kino-ja. Życie w kadrach filmowych przedstawia widzom siebie, swoją historię i artystyczną wrażliwość.

Prof. Tadeusz Lubelski o książce i Marianie Marzyńskim:

W latach 60. ubiegłego wieku Marian Marzyński należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce: był pomysłodawcą i prowadzącym masowo oglądanych programów telewizyjnych, jako autor debiutanckiego dokumentu Powrót statku został w 1964 roku podwójnym (Złoty Lajkonik i Złoty Smok) laureatem Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Od tamtego czasu przeszedł długą drogę. Emigrant marcowy, wyjechał do Stanów, gdzie znakomicie odnalazł się jako dokumentalista (nakręcił dziesiątki filmów w różnych częściach świata), ale także jako nauczyciel filmu (jednym z jego uczniów był Gus Van Sant). Kino-ja. Życie w kadrach filmowych to opowieść o tej drodze – pasjonująca nie tylko ze względu na swoją tematyczną zawartość, ale także na nowatorską konstrukcję książki o filmie. Narracji literackiej towarzyszy druga, obrazowa, którą ogląda się nie jak album, ale jak dzieło ekranowe.

Spotkanie autorskie z Marianem Marzyńskim będzie miało miejsce w niedzielę 27 sierpnia o godzinie 17.00 w Jewish Community Centre of Krakow. Uświetni je pokaz filmu Nigdy nie zapomnij kłamać (reż. Marian Marzyński, 2012), przedstawiającego historię dzieci ocalałych z Zagłady. Po projekcji odbędzie się dyskusja i prezentacja książki w wydaniu polskim oraz amerykańskim.

Marian Marzyński, Kino-ja. Życie w kadrach filmowych – spotkanie
27 sierpnia 2017 roku, godz. 17.00
JCC Kraków

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR