• 2017-08-26

Życie Mariana Marzyńskiego w kadrach filmowych

Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie oraz Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas zapraszają na spotkanie z Marianem Marzyńskim, wybitnym polskim dokumentalistą, które odbędzie się w JCC Kraków i będzie poświęcone jego autobiograficznej książce Kino-ja. Życie w kadrach filmowych.

Marian Marzyński, „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych” – plakat  (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Marzyński, „Kino-ja. Życie w kadrach filmowych” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marian Marzyński jest pierwszym laureatem Grand Prix w Konkursie Międzynarodowym 4. Ogólnopolskiego i 1. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych (1964) – za film Powrót statku. Filmy dokumentalne tworzy od ponad 50 lat. W dzieciństwie został uratowany z warszawskiego getta. W latach 60. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. W swojej książce autobiograficznej Kino-ja. Życie w kadrach filmowych przedstawia widzom siebie, swoją historię i artystyczną wrażliwość.

Prof. Tadeusz Lubelski o książce i Marianie Marzyńskim:

W latach 60. ubiegłego wieku Marian Marzyński należał do najpopularniejszych ludzi w Polsce: był pomysłodawcą i prowadzącym masowo oglądanych programów telewizyjnych, jako autor debiutanckiego dokumentu Powrót statku został w 1964 roku podwójnym (Złoty Lajkonik i Złoty Smok) laureatem Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Od tamtego czasu przeszedł długą drogę. Emigrant marcowy, wyjechał do Stanów, gdzie znakomicie odnalazł się jako dokumentalista (nakręcił dziesiątki filmów w różnych częściach świata), ale także jako nauczyciel filmu (jednym z jego uczniów był Gus Van Sant). Kino-ja. Życie w kadrach filmowych to opowieść o tej drodze – pasjonująca nie tylko ze względu na swoją tematyczną zawartość, ale także na nowatorską konstrukcję książki o filmie. Narracji literackiej towarzyszy druga, obrazowa, którą ogląda się nie jak album, ale jak dzieło ekranowe.

Spotkanie autorskie z Marianem Marzyńskim będzie miało miejsce w niedzielę 27 sierpnia o godzinie 17.00 w Jewish Community Centre of Krakow. Uświetni je pokaz filmu Nigdy nie zapomnij kłamać (reż. Marian Marzyński, 2012), przedstawiającego historię dzieci ocalałych z Zagłady. Po projekcji odbędzie się dyskusja i prezentacja książki w wydaniu polskim oraz amerykańskim.

Marian Marzyński, Kino-ja. Życie w kadrach filmowych – spotkanie
27 sierpnia 2017 roku, godz. 17.00
JCC Kraków

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR