• 2017-08-26

Jazz Jamboree w Stodole

Bill Laswell, David Murray, Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet, James Carter, Kaliber 44, Kapela Ze Wsi Warszawa oraz Power of The Horns – to artyści, którzy już 5 listopada wystąpią w warszawskiej Stodole. Cykl koncertów został zaplanowany w ramach tegorocznej edycji festiwalu Jazz Jamboree, który odbędzie się w dniach 2–5 listopada.

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree, plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego (źródło: materiały prasowe)

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree, plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego (źródło: materiały prasowe)

Bill Laswell

Basista. Producent. Wizjoner. Od ponad 30 lat, Bill Laswell swoją uporczywą pracą udowadnia, że zasługuje na tytuł jednego z najbardziej pracowitych muzyków. Swoim konceptualnym podejściem do dźwięku zawsze wykraczał poza utarte szlaki branży udowadniając, że jest jedną z najsilniejszych osobowości w muzyce współczesnej. Najlepszym dowodem tego jest ponad 3000 nagrań niemal każdego gatunku, które nagrał z artystami takimi jak Mick Jagger, Brian Eno czy Herbie Hancock. To efekt współpracy z tym ostatnim zasługuje na szczególne wyróżnienie – rewolucyjny hit Rock It wprowadził do muzyki popularnej technikę turntablismu, inspirując kolejne generacje DJ-ów i scenę hip-hopową.

David Murray

David Murray to żyjący klasyk jazzu. Jest wirtuozem saksofonu tenorowego i mistrzem gry na klarnecie basowym. Występuje na scenie od połowy lat 70. Na początku kariery podążał drogą wytyczoną przez koryfeuszy awangardy i free jazzu, w tym Albera Aylera i Archiego Sheppa. Później w jego stylu dokonał się zwrot. O ile wówczas większość saksofonistów była pod wpływem dokonań Coltrane, Murray wybrał na swoich patronów wielkich, klasycznych mistrzów tenoru. Wzorował się na grze takich gigantów saksofonu jak Coleman Hawkins, Ben Webster czy Paul Gonsalvez. Murray ma na swoim koncie niemal 150 albumów.

Irek Wojtczak Folk Five Polish Quintet

Po spektakularnym debiucie płytowym z udziałem muzyków amerykańskich (Joe Fonda, Michael Jefry Stevens, Herb Robertson i Harvey Sorgen), ubiegłorocznych koncertach i nagraniach w polskiej obsadzie, Irek Wojtczak zaprosił do współpracy Davida Murraya, wzmacniając w ten sposób saksofonowe brzmienie kwintetu i reinterpretując folkowe melodie w bardziej bluesowy sposób. Inicjatywa zagrania muzyki inspirowanej polskim folklorem z wybitnym artystą amerykańskim z pewnością pokaże wachlarz jej możliwości. Zagrają: David Murray, Irek Wojtczak, Tomasz Dąbrowski, Piotr Mania, Adam Żuchowski i Jan Młynarski.

James Carter

James Carter to multiinstrumentalista i jeden z najlepszych żyjących saksofonistów jazzowych na świecie. Grę na saksofonie rozpoczął w wieku 11 lat, a uznanie świata jazzu zdobył jako 24-latek swoja pierwszą płytą JC on the Set . Był to wówczas jeden z najgłośniejszych debiutów dziesięciolecia. Carter koncertował i nagrywał z największymi i najbardziej oryginalnymi twórcami jazzu.

KALIBER 44

Pionierzy i legenda polskiego hip-hopu. Dzięki wyjątkowej umiejętności władania słowem oraz oryginalności podkładów muzycznych ich płyty określane są mianem kultowych, a na koncerty przychodzi już kolejne pokolenie fanów. W tym roku zespół powrócił z nowym albumem pt. Ułamek tarcia. Grupa powstała z inicjatywy raperów, braci Michała Martena znanego jako „Joka” i Marcina Martena, posługującego się pseudonimem „abradAb”. Do zespołu dołączył Piotr Łuszcz „Ma-gik”, który po nagraniu dwóch albumów odszedł z Kalibra, aby założyć równie kultową Paktofonikę.

Kapela Ze Wsi Warszawa

Grupa istnieje od 1997 roku. Na jej repertuar składają się awangardowe interpretacje muzyki tradycyjnej z szeroko pojętego terenu Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią niezwykle awangardowo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy.

Power Of The Horns

Piotr Damasiewicz jest trębaczem i kompozytorem. Jego płyty od kilku lat znajdują się w ścisłej czołówce wydawniczej w Polsce. Jest liderem dwóch europejskich platform muzycznych: Art Meetings we Lwowie i Melting Pot Laboratory we Wrocławiu w ramach festiwalu Jazztopad, gdzie rozwija idee otwartej improwizacji w oparciu o inne dziedziny sztuki. W swojej twórczości sięga do języka jazzu, XX wiecznej muzyki klasycznej oraz muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej.

Międzynarodowy Festiwal Jazzowy Jazz Jamboree, koncerty w Stodole
5 listopada 2017 roku
Organizator: Fundacja Jazzarium
Klub Stodoła w Warszawie

Dodaj komentarz