• 2017-08-25

Ukraina! Nowe kino

Miedzy 4 a 8 października w warszawskim Kinie Luna będzie miało miejsce prawdziwe święto kultury ukraińskiej – właśnie wtedy odbędzie się bowiem Ukraina! Festiwal Filmowy 2017.

Ukraina! Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ukraina! Festiwal Filmowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku hasłem przewodnim festiwalu będzie Nowe kino. Zostaną pokazane także filmy krótkometrażowe i niezależne; nie zabraknie jednak i fabuł. Film Moja babcia Fanny Kaplan Oleny Demjanenko opowie widzom mało znaną historię romansu Fanny Kaplan z Dmitrijem Uljanovem, młodszym bratem Włodzimierza Lenina. To dramat o rewolucjonistce, która została oskarżona o próbę zamordowania tego przywódcy politycznego. Film został nagrodzony na zeszłorocznym MFF w Odessie w kategorii Najlepszy aktor dla Myroslava Slaboshpytskyiego, odtwórcy roli młodszego Uljanova. Ponadto raz pierwszy na polskich ekranach pojawi się najnowszy film Igora Minajeva Błękitna sukienka. To nostalgiczna historia chłopaka, który odkrywa pamiętniki swojej niedawno zmarłej matki, a wraz z nimi głęboko ukrywane tajemnice. To piękne, artystyczne kino zabierze widzów w podróż do przeszłości.

Jeden wieczór festiwalu zostanie poświęcony Olegowi Sencowowi – ukraińskiemu reżyserowi, który sprzeciwiwszy się rosyjskiej aneksji Krymu został aresztowany w swoim domu w maju 2014 roku, przewieziony do Rosji i po ponad roku spędzonym w areszcie – oskarżony o terroryzm i skazany na 20 lat więzienia. Oleg Sencow, który zdobył uznanie za debiut fabularny Gracz na Festiwalu Filmowym w Rotterdamie w 2012 roku, jest wspierany przez środowisko filmowców, walczące o jego uwolnienie. Organizatorzy pokażą również film dokumentalny Proces. Federacja Rosyjska vs. Oleg Sencow w reżyserii Askolda Kurova.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie można zobaczyć programie dokument Szkoła numer 3 Yelizavety Smith i Georga Genoux, zwycięski film w kategorii Generacja 14 plus na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. To obraz nastolatków ze szkoły w Donbasie, którzy pokazują przed kamerą swoje codzienne życie, lęki i nadzieje. Wojna pojawia się jedynie w tle, jednakże żadna z tych historii nie można istnieć bez niej. Organizatorzy planują również pokaz kolejnego filmu Romana Bondarchuka – reżysera znanego polskiemu widzowi z Ukraińskich szeryfów. Dixie Land to – po pierwsze – tytuł nowego filmu tego twórcy oraz – po drugie – nazwa jazzowego zespołu dziecięcego z Chersoniu, miasta na południu Ukrainy. Roman, Polina i Nikita grają amerykański jazz pośród postsowieckiego krajobrazu. Fale Morza Czarnego uderzają o brzeg, niebo jest niebieskie, a dzieci ćwiczą z zapałem. Wygląda na to, że ta sielanka będzie trwać wiecznie, ale wejście w dorosłość jest nieuniknione i nieco mniej bajkowe, niż dotychczasowe życie. Dixie Land otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu w konkursie międzynarodowym podczas ostatniego MFF w Odessie.

W planach także spotkania z gośćmi z Ukrainy, debaty, warsztaty tworzenia Motanek – słowiańskich lalek dobrych życzeń, warsztaty kulinarne oraz koncerty. Ukraina! Festiwal Filmowy będzie więc wyjątkową okazją do bliższego spotkania się z ukraińską kulturą oraz lepszego poznania naszego sąsiada. Festiwal pokaże nie tylko różnorodność tematyczną i gatunkową, wciąż bardzo mało znanej w Polsce, ukraińskiej kinematografii, lecz przede wszystkim będzie miejscem spotkania Polaków i Ukraińców.

Ukraina! Festiwal Filmowy 2017
Od 4 do 8 października 2017 roku
Warszawa

Dodaj komentarz