Na mediolańskich targach Salone del Mobile, gdzie artystyczna nuta miesza się ze światem technologii i wzornictwa, w tym roku zaprezentowali swoje prace polscy studenci w wystawie zatytułowanej Polish design. Tomorrow is today. Od tego czasu nie ustają głosy o „polskim designie”, a przecież to nie wszystkie wyróżnienia z ostatniego czasu, z których powinniśmy być dumni.
Design w modzie
Prace Polaków wystawione we Włoszech odwiedziło 130 tys. osób. Tak jak kiedyś skandynawska myśl projektowa, tak teraz polska przyciąga uwagę odbiorców. Za projekt odpowiada Dorota Koziara prowadząca własne studio w Mediolanie. Wystawione prace pochodzą z ośmiu artystycznych uczelni z naszego kraju. Ich wyróżniającym elementem była różnorodność i świadome nawiązanie do innych dziedzin sztuk wizualnych.
Krakowskie ASP zaprezentowało przestrzeń mieszkalną dla załogowych statków kosmicznych, Gdańsk zdecydował się na niezwykłą biżuterię. Z Katowic pokazano artystyczną wersję produktów medycznych – detektora tętna płodu, czy nebulizator, natomiast łódzkie ASP postawiło na kolekcję mody oraz projekty mebli i wydawnictw z wyjątkową realizacją „niedźwiedziego fotela”.
Więcej o nowoczesnym designie i sztuce przeczytasz tutaj: http://magazif.com/design/.
Świadoma promocja designu
Młodzi adepci designu od początku przygotowywani są do dzielenia się swoimi pomysłami z szeroko pojmowanym odbiorcą. Studenci krajowych ASP wysyłani są na międzynarodowe konkursy – m.in. na DMY International Design Festival w Berlinie, Międzynarodowe Biennale Studenckiego Designu w Czechach, czy na Paris Design Week. Mają się tam uczyć pewności siebie i nawiązywać kontakty komercyjne.
Polska wystawa to nie tylko promocja studenckich projektów i specjalizacji uczelni, ale przede wszystkim podstawa do dialogu na temat „polskiego designu” – świadomego, nowoczesnego, odważnie nawiązującego do tradycyjnych form. Prezentacja okazała się wielkim sukcesem, nie oznacza to jednak, ze powinniśmy zapominać o innych sukcesach.
Liczni laureaci designu z Polski
Tylko w ostatnich dwóch latach, polski design przyciągnął uwagę licznych obserwatorów, dzięki wyróżnieniom i nagrodom zdobytym na arenie międzynarodowej. Wystarczy choćby wspomnieć sukces, Wojciecha Morsztyna, który w 2015 roku został laureatem Iron A’Design Awards w kategorii Furniture, Decorative Items and Homeware Design za projekt Oiiio, czyli wielofunkcyjny stolik kawowy. Nagrodą skutkowała także zaproszeniem do grupy stowarzyszenia designerów IAD (International, Association of Designers).
Rok później do polskich zwycięzców tego konkursu dołączyli:
Pani Dagmara Oliwa zresztą powtórzyła swój sukces w tym roku. Jej projekt powstały we współpracy z Anitą Lumiak na kompleksu budynków Crab Houses zlokalizowany w Sobótce został nagrodzony Golden A’Design Award Winner for Architecture, Building and Structure Design Category. 2017 rok nadal może zaowocować kolejnymi nagrodami. W tym roku w międzynarodowym konkursie Roca – jumpthegap, który jest poświęcony nowatorskim produktom i rozwiązaniom przestrzeni oraz funkcji łazienki, wśród 12 finałowych prac znalazły się trzy projekty stworzone z udziałem Polaków.
W kategorii studentów do nagrody została nominowana Zuzanna Wilkarska, za projekt systemów prysznicowych, wśród 4 projektów, starających się o nagrodę specjalną fundacji We Are Water, Polacy uczestniczyli w połowie z nich – biounit (Aleks Cicha, Polska i Charles Chambers, UK) oraz Delta (Michał Hondo i Kinga Grzybowska, Polska).
Ponadto uczestnicy tegorocznego Łódź Design Festival zaprezentują swoje prace w Międzynarodowych Targach Wyposażenia Wnętrz, Tekstyliów, Upominków i Zabawek FORMEX w Sztokholmie oraz Holenderskim Tygodniu Designu w Eindhoven.
Jak widać polski design ma się świetnie na międzynarodowej arenie i nie zamierza zwalniać. Gorąco kibicujemy i trzymamy kciuki za kolejne nominowane projekty z naszego podwórka.
Powielanie, przetwarzanie i dalsze rozpowszechnianie treści i materiałów zamieszczonych w O.pl Polskim Portalu Kultury, w jakikolwiek sposób, w całości lub w części, bez wcześniejszej pisemnej zgody Wydawcy jest zabronione.
U have turned off the Artwork.
On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.
Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...
In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.
CODEMANIPULATOR
1 komentarz do artykułu “Polski design robi wrażenie za granicą”
Małe sprostowanie. Izabela Jurczyk zdobyła nagrody w A’Design w 2015, 2016 i 2107 roku :) Łącznie 4 (w 2017 dwie). Złoto, srebro, brąz i wyróżnienie