Munk na Star(t)! – od krótkiego metrażu do Złotych Lwów

Munk na Star(t)! to tytuł pokazu specjalnego na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Pokaz odbędzie się 19 września i będzie można zobaczyć podczas niego filmy reżyserów takich jak: Bartosz Konopka, Borys Lankosz, Maria Sadowska i Agnieszka Smoczyńska. Wszyscy byli w przeszłości uczestnikami Programu 30 Minut prowadzonego przez Studio Munka,

Munk na Star(t)! – od krótkiego metrażu do Złotych Lwów (źródło: materiały prasoe)

Munk na Star(t)! – od krótkiego metrażu do Złotych Lwów (źródło: materiały prasoe)

Podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni widzowie obejrzą następujące filmy: Trójka do wzięcia Bartosza Konopki i (2006), Aria Diva Agnieszki Smoczyńskiej (2007), Obcy VI Borysa Lankosza i Non-stop kolor Marii Sadowskiej (2008). Wybrane przez organizatorów filmy zdobyły liczne nagrody na polskich i międzynarodowych festiwalach, były wielokrotnie emitowane w telewizji i stanowiły ważny krok w karierze utalentowanych reżyserów.

Program 30 Minut ruszył w 2006 roku dzięki porozumieniu najważniejszych instytucji z branży filmowej: Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Telewizji Polskiej, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Szkoły Wajdy, WRiTV UŚ w Katowicach i Szkoły Filmowej w Łodzi. Od początku prowadzony był przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W 2008 roku w strukturach SFP rozpoczęło działalność Studio Munka, które stopniowo rozszerzało katalog Programów dla Młodych Twórców; dzisiaj obok 30 Minut są to: Pierwszy Dokument, Młoda Animacja, Debiut Pełnometrażowy i ostatnio – 60 Minut. Po Dariuszu Gajewskim, który pełnił funkcję pierwszego Dyrektora Artystycznego Studia, w 2016 roku funkcję tę objął Jerzy Kapuściński.

Zdecydowaliśmy się wybrać filmy twórców, którzy jako jedni z pierwszych debiutowali krótkimi metrażami w Studiu Munka, a obecnie z sukcesami realizują pełnometrażowe filmy fabularne. Przez ponad 10 lat istnienia programu 30 Minut zrealizowaliśmy prawie 100 fabuł, 23 reżyserów ma już na swoim koncie pełnometrażowy debiut, a sześcioro się do niego przygotowuje. Bardzo się cieszę, że Studio jest dla reżyserów łącznikiem pomiędzy filmami szkolnymi a profesjonalnym debiutem. Filmy realizowane w Munku każdego roku odnoszą duże sukcesy w Polsce i za granicą, co otwiera twórcom drogę do dalszej kariery. Właśnie na tym nam zależało, kiedy powstawał program 30 Minut i cieszę się, że ta idea jest wciąż realizowana – mówi Jerzy Kapuściński.

Munk na Star(t)! – pokaz w ramach 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych
19 września 2017 roku, godzina 17.00
Gdyńskie Centrum Filmowe (sala Morskie Oko)

Dodaj komentarz