Zjadacz kurzu – wielki filtr powietrza stanie w centrum Kielc

14 września na Placu Artystów w Kielcach stanie Zjadacz kurzu – nowa realizacja Kuby Bąkowskiego. Ponad czterometrowa maszyna-rzeźba będzie filtrować miejskie powietrze do końca października. Będzie również stacją kontroli jakości powietrza w Kielcach.

Kuba Bąkowski, „Zjadacz kurzu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kuba Bąkowski, „Zjadacz kurzu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zjadacz kurzu to hybryda sztuki i przemysłu. Łączy postfuturystyczne postulaty artystyczne z zaawansowaną inżynierią przemysłową. Punktem wyjścia jest dla mnie nie tylko ekologia, ale również historia regionu. Kielce leżą na terenach najstarszego w Polsce okręgu górniczo-hutniczego i do dzisiaj są ważnym ośrodkiem przemysłowym. Zjadacz kurzu łączy ze sobą świat maszyn, nowych technologii i sztuki, łączy historię regionu z jego współczesnością i podejmuje temat odpowiedzialności za przyszłość – mówi Bąkowski.

Publiczne odsłonięcie rzeźby odbędzie się 14 września o godzinie 18.00, maszyna będzie filtrowała miejskie powietrze do 31 października. To „oczyszczenie” prócz wymiaru symbolicznego i rytualnego ma również swój wymiar praktyczny i edukacyjny. Praktyczny, ponieważ rzeźba wyposażona w nowoczesne systemy filtracji faktycznie będzie oczyszczać powietrze, edukacyjny, ponieważ wyposażona we została własny czujnik zanieczyszczeń, dzięki czemu będzie jedyną w swoim rodzaju stacją kontroli jakości powietrza.

Rzeźba powstaje w ramach 9. edycji cyklu Sztuka w przestrzeni publicznej, organizowanego co roku przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki. Fundacja powstała z inicjatywy Doroty i Tomasza Tworków w celu promocji sztuki współczesnej. Co roku do udziału w projekcie zapraszają najważniejszych współczesnych artystów Polskich. Do tej pory byli to między innymi Leon Tarasewicz, Robert Kuśmirowski, a w zeszłym roku między innymi: Paweł Althamer, Joanna Rajkowska, Maya Gordon, Artur Żmijewski.

Kuba Bąkowski. Zjadacz kurzu
Organizator: Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki
Od 15 września do 31 października 2017 roku
Wernisaż: 14 września 2017 roku, godz. 18.00
Plac Artystów w Kielcach

Dodaj komentarz