1/15/40 Urodziny Galerii Szara

We wrześniu tego roku minie 15 lat od kiedy założona w Cieszynie Galeria Szara, działa na artystycznej mapie Polski, jako niezależna, niekomercyjna instytucja kultury. W 2016 roku przeniosła siedzibę z Cieszyna do Katowic, tym samym otwierając nowy rozdział w swojej historii.

Czarny Latawiec, fot. Anna Spysz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czarny Latawiec, fot. Anna Spysz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Od 2002 roku w Szarej zostało zrealizowanych ponad 150 wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz mnóstwo wydarzeń interdyscyplinarnych. Przez te 15 lat galeria gościła ponad 500 artystek i artystów oraz niezliczoną ilość przedstawicielek i przedstawicieli świata sztuki głównie z Polski i Czech ale też innych krajów. Przy okazji działań artystycznych nawiązano wiele ciekawych i twórczych znajomości, partnerstw, współpracy i przyjaźni. Śmiało można powiedzieć, że Szara po kilkunastu latach istnienia dzięki staraniom, ciężkiej pracy i wsparciu wielu osób stała się ważnym punktem na kulturalnej mapie kraju.

W Galerii od lat silnie eksplorowane są działania i zjawiska z pogranicza przestrzeni sztuk wizualnych i muzyki. Gdy w 2008 roku powstaje Fundacja Kultury Audiowizualnej Strefa Szarej przejmująca formalną opiekę nad galerią, wydane zostaje pierwsze międzynarodowe wydawnictwo multimedialne Strefa / Zona / Zone A”, jednocześnie organizowane są (pierwsze z wielu) trangraniczne warsztaty audiowizualne dla młodzieży i dorosłych z Polski oraz Czech.

15 urodziny i 1 rocznica otwarcia Szarej w Katowicach oraz 40-stka jej kuratora – Łukasza Dziedzica (muzyka, wydawcy, organizatora wydarzeń muzycznych) to świetna okazja do spotkania i wspólnego świętowania w gronie osób, które współtworzyły działania Galerii Szara oraz wspierały i kibicowały jej przez te wszystkie lata. Szczegóły wydarzenia na stronie Galerii Szara.

Artyści: Robert Piernikowski, Iron Noir, Czarny Latawiec, I Love 69 Popgeju [CZ], Piča z hoven [CZ], The Amators [Agnieszka Obszańska/Łukasz Dziedzic] (dj set), dj Mazubar, dj Heller, vj Wojtek M, vj Joska, vj Olila

1/15/40 Urodziny Galerii Szara
2 września 2017 roku, od godz. 19.00
Kato Zwei (tarasy Spodka) w Katowicach

Dodaj komentarz