• 2017-08-24

Dorota Nieznalska na tropie propagandy

Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza na wystawę Doroty Nieznalskiej. W podejmowanych od kilku lat badaniach nad metodami zorganizowanego systemu propagandy Dorota Nieznalska w wystawach przywołuje postaci wojen i konfliktów I i II wojny światowej i historie miejsc.

Autor nieznany, Fotografia twarzy kobiety, za nią badacz IDO, ze zbiorów AUJ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor nieznany, Fotografia twarzy kobiety, za nią badacz IDO, ze zbiorów AUJ (źródło: materiały prasowe organizatora)

Analizując artefakty i głównie fotograficzne dokumenty historyczne na ich temat, Nieznalska dokonuje ich wiwisekcji. Dotyka wątków współcześnie zapomnianych, czasem wypieranych przez bezpośrednie ofiary, aby opowiedzieć nam o sposobach manipulowania w systemach totalitarnych.

Dorota Nieznalska – urodziła się w 1973 w Gdańsku; rzeźbiarka, artystka wizualna, autorka prac wideo i fotografii. Absolwentka Wydziału Rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, gdzie w 2013 uzyskała stopień doktora. W latach 2010–2017 wykładowczyni na Wydziale Intermediów.

Współpracowała z Galerią Wyspa i Fundacją Wyspa Progress w Gdańsku. Autorka wielu wystaw indywidualnych i prac zrealizowanych w ramach programów rezydencyjnych m.in. w Finlandii, Szwecji, Niemczech. Oskarżona o obrazę uczuć religijnych w 2001, została uniewinniona w 2010. Jej twórczość stała się przyczynkiem do podjęcia szerokiej dyskusji na temat granic wypowiedzi w sztuce. Prace Nieznalskiej znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Gdańsku, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Galerii Arsenał w Białymstoku, Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, Norrtelje Konsthalle w Szwecji, Kunstforum Ostdeutsche Galerie w Regensburgu.

Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka

Dorota Nieznalska. Kolekcja Institut für Deutsche Ostarbeit
Kuratorka: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka
Współpraca: Mariola Balińska, Maja Bieńkowska, Natalia Helman, Dariusz Sitek, Aleksandra Wolter
Od 2 września do 29 października 2017 roku
Wernisaż: 1 września 2017 roku, godz. 18.00
Gdańska Galeria Fotografii (Zielona Brama), Muzeum Narodowe w Gdańsku

Dodaj komentarz