Olejniczak: #przestrzeń #światło #czas #2D #3D #video

Do 30 września można w w Galerii XX1 Instytutu Kultury w Warszawie można oglądać wystawę twórczości Andrzeja Jakuba Olejniczaka.

Andrzej Jakub Olejniczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

W pracach Olejniczaka dominuje generatywne postrzeganie świata wizualnego. Zarówno w dwu jaki trójwymiarowych kompozycjach posługuje się zasadami tworzącymi systemy o niekończących się możliwościach przedstawiania podjętych wcześniej zagadnień wizualnych. Niejednokrotnie ten sam temat jest kontynuowany w różnych mediach, wykorzystujących czas-przestrzeń jako element kompozycji.

W swojej pracy twórczej poszukuje relacji pomiędzy przestrzenią a kolorem i w ten sposób dociera do nowych rozwiązań wizualnych. Często jego sztuka skupia się na zjawiskach przypadkowości i nieprzewidywalnej naturze tych zjawisk w procesie twórczym. Większość z wystawionych prac wiąże się tematyczne z cyklem zatytułowanym Struktury Otwarte, zapoczątkowanym w latach 1984–5. Do tematyki tej, czy też procesu przedstawiania zagadnień wizualnych, autor powraca wielokrotnie w ciągu lat pracy.

Andrzej Jakub Olejniczak (ur. 1948) – jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi (dawnej PWSSP). Studiował malarstwo i kompozycję między innymi w pracowniach profesorów: S. Fijałkowskiego, T. Jaśkiewicza, L. Kunki. Dyplom w dziedzinie historii sztuki i projektowania graficznego otrzymał w roku 1974. Mieszka w Nowym Jorku, gdzie jest uznanym projektantem i jednocześnie kontynuuje swoją pracę twórczą. Jego prace znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce. Zaprojektowane przez Olejniczaka przedmioty użytkowe o charakterze artystycznym były prezentowane i sprzedawane w MoMA w Nowym Jorku i w sieci wydawnictwa Rizzoli.

Andrzej Jakub Olejniczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Jakub Olejniczak. #przestrzeń #światło #czas #2D #3D #video
Od 24 sierpnia do 30 września 2017 roku
Wernisaż: 24 sierpnia 2017 roku, godz. 18.00
Galeria XX1, Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie

Dodaj komentarz