Oczy artystów zwrócone na produkcję żywności

W ostatnią niedzielę sierpnia odbędzie się szósta edycja festiwalu sztuki Nowe Ciepło. Tegoroczna wystawa nosi tytuł Produkcja Żywności. W zeszłym roku artyści i projektanci zajmowali się architekturą domów jednorodzinnych oraz budową systemem gospodarczym. Tym razem Fundacja Wybudowania zaprosiła do spojrzenia w pola i szopy.

„Nowe ciepło: Produkcja żywności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nowe ciepło: Produkcja żywności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Twórcy festiwalu Nowe Ciepło: Produkcja Żywności stawiają tezę, iż obecnie zachodzące zmiany sposobów gospodarowania zasobami, krajobrazem i dziedzictwem przez rolników będą miały fundamentalny wpływ na obraz przyszłej Polski. Dzięki włączeniu praktyki artystycznej w życie obszarów niewielkomiejskich chcą uchwycić gasnący wraz z unijnym entuzjazmem moment wielkiej zmiany na wsi.

Trudno o lepsze miejsce dla rozmów o żywności i trudzie jego uprawy niż uroczystości dożynkowe. Święto plonów to moment, w którym rolnicy dziękują za udane zbiory i celebrują koniec wytężonej pracy. Dlatego tegoroczna edycja Nowego Ciepła odbędzie się podczas dożynek gminno-parafialnych gminy Kurzętnik w Lipowcu. Wydarzenie odbędzie się pomiędzy pawilonami Kół Gospodyń Wiejskich: każdy uczestnik będzie miał okazję do spotkania się z twórcami i rozmowy o kształcie i przyszłości polskiej wsi.

Twórcy przyglądają się zmianom krajobrazu rolniczego, jego zrośnięciu z historią i biologią. Tegoroczna wystawa to także opowieść o miłości do tego, co towarzyszy nam od narodzin do śmierci, czyli jedzenia. O żywności można marzyć, kolekcjonować ją i poszukiwać coraz to nowych przygód w zaspokajaniu zapotrzebowania na energię. Możemy spodziewać się m. in. unikalnego stołu z poczęstunkiem zaprojektowanego przez grupę Food Think Tank czy osobliwej kolekcji botanicznej Liliany Piskorskiej.

„Nowe ciepło: Produkcja żywności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Nowe ciepło: Produkcja żywności” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W festiwalu biorą udział: Towarzystwo Krajobraz, Rokosz, Food Think Tank, Liliana Piskorska, Tytus Szabelski, Pamela Granatowski, mieszkanki Szwarcenowa, Natalia Reszka, Justyna Piotrowska.

Nowe ciepło: Produkcja żywności
Organizator: Fundacja Inicjatyw Krajobrazowych Wybudowania
Kurator: Marcin Zalewski
27 sierpnia 2017 roku, godz. 16.00
plac dożynkowy w Lipowcu, gmina Kurzętnik

Dodaj komentarz