• 2017-08-23

Sportografia

Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne nie przestaje rozpieszczać miłośników fotografii. Już 24 sierpnia w  Galerii Fotografii Ratusz odbędzie się wernisaż wystawy Sportografia, a bezpośrednio po otwarciu spotkanie autorskie z Chrisem Niedenthalem.

Fot. Chris Niedenthal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Chris Niedenthal (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chris Niedenthal to już od czasów PRL-u jeden z najważniejszych polskich fotoreporterów. Współpracował między innymi z takimi magazynami jak „Newsweek”, „TIME” czy „Der Spiegel”. Niektóre z prac Niedenthala uzyskały status symbolicznych. Pomimo tego, że większość osób najlepiej kojarzy fotografa ze zdjęć wykonanych w okresie stanu wojennego, to jego archiwum stanowi kompleksową opowieść o rzeczywistości ubiegłego systemu, przemianach i tego co nastąpiło po nich.

Dzięki wystawie Sportografia będzie można przyjrzeć się fotografiom Chrisa Niedenthala, dokumentującym szeroko pojęty sport, który nigdy specjalnie autora nie pociągał: „Pomysł, bym pokazał swoje fotografie związane ze sportem wydawał mi się mocno kuriozalny. Ale jednak, przeglądając swoje spore archiwum, okazało się, że dosyć często miałem na zdjęciach coś, co można by pod to podciągnąć” – opowiada o wystawie Niedenthal.

W latach 70., postanowiłem sfotografować paru piłkarzy w sytuacjach bardziej prywatnych aniżeli sportowych. I proszę bardzo: młody bramkarz Jan Tomaszewski w kolejce w siermiężnym sklepie spożywczym. Włodzimierz Lubański u siebie w kuchni. Byli to ówcześni celebryci, a okazuje się, że w tamtych czasach żyli tak samo, jak my wszyscy – dodaje Niedenthal.

Chris Niedenthal. Sportografia
Od 24 sierpnia do 28 września 2017 roku
Wernisaż i spotkanie z artystą: 24 sierpnia 2017 roku, godz. 17.00
Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu

Dodaj komentarz

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR